لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۹

سال گذشته در آمريکا بيش از ۱۳ ميليون اتومبيل بفروش رفت


در حاليکه قيمت نفت همچنان رو به افزايش است، اقتصاددانان ميگويند که افزايش قيمت نفت ميتواند تأثير منفی در بازسازی رشد اقتصاد جهانی داشته باشد. در تحولی ديگر، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز چهارشنبه اعلام کرد که در ماه گذشته قيمت خواربار در جهان رکورد بالاترين قيمت خود را شکست. عبدالرضا عباسيان، اقتصاددان ارشد اين سازمان، افزايش شديد قيمت خواربار در سطح جهانی را هشدار دهنده خواند و گفت که ممکن است بر قيمت خواربار بازهم افزوده شود.

و اما، در آستانه سفر هو جين تائو، رئيس جمهوری چين، به آمريکا روز گذشته وزير امور خارجه چين با تام دانيلون، مشاور امنيت ملی پرزيدنت باراک اوباما، و سپس با رئيس جمهوری آمريکا در کاخ سفيد واشنگتن ديدار و گفتگو کرد. انتظار می رود مسائل اقتصادی از جمله موازنه تجارت خارجی و افزايش ارزش برابری يوآن، واحد پولی چين، در رأس موضوعات مورد بحث رهبران دوکشور قرار گيرند.

گزارش های اقتصادی آمريکا همچنين اشکال متفاوتی از اقتصاد آمريکا را به تصوير کشيده اند.

از يک سو، وزارت کار آمريکا روز گذشته اعلام کرد که در ماه نوامبر در اکثر شهرهای بزرگ بر شمار بيکاران افزوده شده است. گزارش وزارت کار حاکيست که در ۲۵۸ شهراز ۳۷۲ شهر بزرگ بر نرخ بيکاری افزوده شده است، که اين دو سوم شهرهای بزرگ آمريکا را تشکيل ميدهد.

ولی از سوی ديگر مشاوران اسپندينگ پلاس شرکت اعتباری مستر کارت، خريدهای اعتباری و نقدی مردم در فروشگاه ها و اينترنت را بررسی ميکند، خبر از افزايش مصرف مردم در تعطيلات کريسمس و سال نوی مسيحی را ميدهد. در همين حال، در آمريکا در سال گذشته بيش از ۱۳ ميليون اتومبيل بفروش رفت که نسبت به سال پيش خود ۱۱ درصد رشد نشان ميدهد. در ۲۰۱۰ ميزان فروش کارخانه های اتومبيل سازی کرايسلر ۱۷ درصد و جنرال موتورز ۶ درصد افزايش يافت. در سال گذشته فروش کارخانه فورد نيز ۱۹ درصد افزايش يافت که چنين افزايشی از سال ۱۹۸۴ تا بحال بيسابقه بود. فروش اتومبيلهای فورد در سال گذشته برای اولين بار پس از سال ۲۰۰۶ از فروش اتومبيلهای تويوتا نيز پيشی گرفت.

XS
SM
MD
LG