لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

خبرهای اقتصادی جهان، شانزدهم فروردين


يک موسسه پژوهشهای اقتصادی عمده اعلام کرد که به غير از ژاپن، بر شتاب رشد اقتصاد کشورهای بزرگ صنعتی جهان در چند ماه آينده افزود خواهد شد. کارشناسان سازمان توسعه و همکاري اقتصادی پاريس گفتند چنانچه بازار اشتغال بازسازی و سود خالص شرکتها همچنان به روند صعودی خود ادامه دهند، ميانگين رشد اقتصادی سالانه کشورهای بزرگ صنعتی جهان به بيش از ۳ درصد خواهد رسيد.

در همين رابطه، اشتراس کان، مديرعامل صندوق بين المللی پول ميگويد برای مقابله با چالشهای جهانی نياز مبرمی به راهکارهای جديد وجود دارد. مديرعامل صندوق بين المللی پول در يک سخنرانی که در دانشگاه جرج واشنگتن تحت عنوان «چالش های جهانی» ايراد کرد هشدار داد که جهانی شدن اقتصاد بايد به شکل بشردوستانه تر، همگانی تر، و منصفانه تری درآيد.

و اما در خبری ديگر، رستورانهای زنجيره ای مک دونالد آمريکا اعلام کرد که در نظر دارد از نوزدهم ماه ميلادی جاری در سراسر آمريکا حدود ۵۰ هزار نفر را به استخدام در آورد، که نشانه ديگری از بهبود بازار اشتغال در آمريکا تلقی شده است.

در ژاپن، نتايج بدست آمده از آخرين نظر سنجی که از سوی بانک مرکزی اين کشور بعمل آمده نشان ميدهد که شرايط اقتصادی ژاپن در چند ماه آينده رو به وخامت خواهد گذاشت. نظر سنجی دليل وخامت اوضاع را تأثير بحرانهای اتمی، کمبود انرژی، و مشکلات بهداشتی در اقتصاد اين کشور ميداند. از سوی ديگر، نشت آب های آلوده به تششعات اتمی نيروگاه های آسيب ديده برق فوکوشيما به داخل اقيانوس، صنعت ماهيگيری اين کشور را به مرز نابودی کشانده است. مقامات ژاپن ميگويند ماه ها بطول خواهد کشيد تا بحرانهای اتمی اين کشور را تحت کنترل درآورند.

در حاليکه ژاپن همچنان به پاکسازی و بازسازی مناطق آسيب ديده فجايع سه گانه اين کشور ادامه ميدهد، کارخانه های قطعات اتومبيل سازی شمال شرقی اين کشور اميدوارند که بزودی کار خود را از سرگيرند. و اين در حاليست که در شصت کيلومتری نيروگاه های اتمی برق از کار افتاد فوکوشيمای ژاپن، عليرغم نگرانی از تشعشات اتمی و کاهش صادرات محصولات کشاورزی، کشاورزان بر سر کار خود بازگشته و روز از نو به کشت و کار مشغول شده اند. روز سه شنبه بازارهای بورس ژاپن نيز روز پررونقی را پشت سرگذاشتند.

XS
SM
MD
LG