لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

رهبران اروپا: تقويت يورو يکپارچگی اتحاديه اروپا را تضمين ميکند


موسسه پژوهشی عرضه مديريت آمريکا ميگويد بخش صنعتی آمريکا در ماه گذشته و برای هفدمين ماه متوالی رشد نشان ميدهد. تداوم رشد صنعتی آمريکا نشان معتبری است که اميد به بازسازی و توسعه رشد اقتصادی کشور را افزايش ميدهد. در خبری ديگر، پس نشت گسترده نفت در سواحل جنوبی آمريکا، عليرغم آنکه کاخ سفيد واشنگتن تعهد کرده بود، که بمنظور حفاظت از محيط زيست، مقررات جديد و سختی را برای حفاری در آبهای عميق وضع خواهد کرد، ولی روز گذشته دولت پرزيدنت اوباما به سيزده شرکت نفتی، از جمله شوران و شل اجازه داد که پيش از تدوين مقررات جديد به حفاری خود در آبهای عميق ادامه دهند. دولت آمريکا ميگويد که وعده شکنی نکرده و مجوز صرفاً برای شرکتهائی صادر شده که قبلاً کار حفاری در آبهای عميق را آغاز کرده اند.

در اروپا، رهبران آلمان و فرانسه ميگويند که تقويت يورو در سال ميلادی جاری موجوديت و يکپارچکی اتحاديه اروپا را تضمين خواهد کرد. بحرانهای مالی و اقتصادی در برخی از کشورهای عضو اتحاديه اروپا اکثر کشورهای منطقه را مجبور به کاهش هزينه های دولت کرد، و صدمات عمده ای به يورو، واحد ارزی اتحاديه اروپا وارد آورد. برنامه صرفه جوئی دولتها نيز که بخش عمده ای از آن عمدتاً در رابطه با تقويت يورو صورت گرفت با اعتصابات و تظاهرات گسترده مردم اروپا روبرو شد که پيش بينی ميشود که اين اعتراضات به سال جاری نيز کشيده خواهد شد.

عليرغم اعتراضات، انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در پيام سال نوی خود اتحاد و يکپارچکی اروپا را پاسدار صلح و آزادی عنوان کرد، و گفت يورو زير بنای پيشرفت و رشد اقتصادی اتحاديه اروپاست.

اقتصادهای شکننده اتحاديه اروپا در صدر موضوعات آخرين اجلاس سران اروپا در آخرين روزهای سال گذشته بود. آنها موفق شدند با ايجاد تغييراتی در منشور اتحاديه اروپا بجای صندوق کمک های اضطراری، مکانيزم ثابتی برای مقابله با بحرانهای مالی آتی اروپا ايجاد کنند، که از سال ۲۰۱۳ بمورد اجراء گذاشته خواهد شد. اما مايکل هوسان، تحليل گر شرکت «سی ام سی» ميگويد تصميم سران اتحاديه اروپا مشکلی را در کوتاه مدت حل و فصل نخواهد کرد و بحرانهای مالی اروپا ادامه خواهد يافت و به سال جديد نيز سرايت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG