لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان، ‏پنجشنبه‏، سيزدهم مردادماه


برخی از اقتصاددانان گفته اند که افزايش دو تريليون و صد ميليارد دلاری سقف بدهی آمريکا در ازای کاهش دو نيم تريليون دلاری هزينه های دولت نه تنها بحران مالی و اقتصادی کشور را برطرف نخواهد ساخت، بلکه صدمات عمده بر پيکر شکننده اقتصاد کشور، به ويژه بازار اشتغال و مسکن، وارد خواهد آورد.

در این حال، وزارت کار آمريکا روز گذشته اعلام کرد که نرخ بيکاری در ۳۴۵ شهر آمريکا افزايش و در بيست شهر کاهش يافته است.

در پی خبر کاهش رشد بخش صنعتی آمريکا در ماه گذشته، موسسه «سوپلای منيجمنت» روز گذشته نيز اعلام کرد که رشد بخش خدماتی نيز کاسته شده و پائين ترين رشد را خود را در هفده ماه گذشته داشته است. بخش خدماتی نزديک به ۹۰ درصد نيروی کار آمريکا را تشکيل ميدهد.

در آسيا دولت و بانک مرکزی ژاپن به منظور کاهش ارزش برابری واحد پولی خود و افزايش صادرات کشور، روز پنجشنبه با تزريق ۱۲ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار در بازار، ارزش برابری ين، واحد پولی خود را بيش از سه درصد کاهش دادند.

رئيس بانک مرکزی ژاپن بالا رفتن ارزش برابری ين را مانع عمده ای برای توسعه صادرات و رشد اقتصادی اين کشور عنوان کرد.

و اما نگرانی از بحرانهای مالی و اقتصادی آمريکا و اروپا روز گذشه نيز بار ديگر قيمت طلا را به بالاترين ارزش تاريخی خود رساند. امروز هراونس طلا به بيش از هزار ۶۶۷ دلار ۲۸ سنت دادوستد شد.

و سرانجام اينکه دولت اِمارات متحده عربی بمنظور مقابله با گرانی مواد غذایی که به اعتراضات عمومی و در نتیجه سرنگونی حاکمان مصر و تونس دامن زد، از فروشندگان خواست تا درماه رمضان قيمت مواد خوراکی را به نصف تقليل دهند.

XS
SM
MD
LG