لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

خبرهای اقتصادی جهان، پانزدهم فروردين


قيمت خرده فروشی در آسيا بشدت رو به افزايش است و در برخی از مناطق از جمله هنگ کنگ دولت تلاش ميکند از طريق ارائه پول نقد و افزايش يارانه ها از جمله يارانه بنزين مواد خوراکی به مردم کمک کند. و اين در حالُيست که در پی زمين لرزه، سونامی، بحران اتمی ژاپن، و کاهش توليد در اين کشور، قيمت اتومبيلها ژاپنی در چين نيز بشدت بالا رفته است.

از ديگر پيامدهای فجايع سه گانه در ژاپن ميتوان از افزايش شديد نقدينگی در اقتصاد اين کشور ياد کرد، که در ماه گذشته نزديک به ۱۷ درصد افزوده شد. افزايش نقدينگی در ژاپن عمدتاً ناشی از تزريق مرتب پول از سوی بانک مرکزی ژاپن در بازارهای اين کشور است.

در همين حال از ميزان اعتماد صاحبان مشاغل ژاپن به اقتصاد اين کشور بشدت کاسته شده و کارخانه داران بزرگ ژاپن ميگويند که در چند ماه آينده اقتصاد ژاپن رشدی منفی خواهد داشت. در حاليکه ژاپن سخت با مشکل انرژی روبروست، جف ايملت، مدير عامل کارخانه جنرال الکتريک آمريکا روز دوشنبه اعلام کرد که در زمينه توليد انرژی به ژاپن کمک خواهد کرد. ايملت که از ژاپن ديدن ميکند گفت که جنرال الکتريک توربينها توليد برق گاز سوز به ژاپن ارسال داشته است.

مدير عامل جنرال الکتريک در پی ديدار با وزير بازرگانی ژاپن در يک کنفرانس خبری شرکت کرد. او گفت که يازدهم ماه مارس تا بحال بيش از هزار نفر از مهندسان اين شرکت از نزديک با شرکتهای اتمی هيتاچی و تپکو همکاری ميکنند تا با پيامدهای فجايع سه گانه اين کشور مقابله کنند.

و امّا، در اروپا، روز دوشنبه انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانسوآ فيلون نخست وزير فرانسه روز دوشنبه نمايشگاه سالانه صنعتی هانوور را گشودند که در آن عمدتاً صنايع انرژيهای بازيافتی به نمايش گذاشته شده است.

و سر انجام در خبری ديگر روز دوشنبه بر قيمت جهانی نفت افزوده شد و به بالاترين سطح خود در سی ماه گذشته رسيد.

XS
SM
MD
LG