لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان ۱۳ ارديبهشت


اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه تروريستی القاعده، با استقبال کوتاه مدت بازارهای بورس جهان همراه بود، این واکنش پس از مدت کوتاهی به دلایل مختلف جای خود را به رویکردی منفی داد.

روز سه شنبه بازارهای بورس سهام، کالا و ارز جهان شاهد کاهش ارزش اکثر شاخص های عمده سهام، قيمت نفت، طلا، و ارزش برابری دلار و يورو بودند. در آمريکا نيز پس از کاهش قیمت سهام در روز دوشنبه، در روز سه شنبه نيز بازارهای بورس اين کشور کار خود را با تنزل بهای شاخص صنعتی دا جونز، سبد سهام فن آوری «نزدک»، و «اس اند پی»، سه شاخص عمده بازارهای بورس سهام آمريکا، آغاز کردند.

در خبری ديگر، تيموتی گايتنر وزير خزانه داری آمريکا، گفت بدهی آمريکا تا دوم ماه اوت سال جاری به بالاترين سطح قانونی خود خواهد رسيد، که سه هفته بيشتر از پيش بينی قبلی اين وزارت خانه بود. وزير خزانه داری آمريکا در در واقع مهلت قانونگزاران را برای تصويب لايحه بالابردن سقف بدهی آمريکا، تا سه هفته تمديد کرد.

در خبری ديگر موسسه پژوهشی عرضه مديريت آمريکا اعلام کرد که ارزش حجم توليدات صنعتی آمريکا در ماه گذشته افزايش يافت که عمدتاً ناشی از پائين آمدن ارزش برای دلار، و در نتيجه، ارزان تر شدن کالاهای صادراتی آمريکا در بازارهای جهان بود.

در اينحال، از رشد صنعتی بريتانيا در ماه گذشته کاسته شد و ارزش حجم توليدات صنعتی آن کشور به پائين ترين سطح خود در هفت ماه گذشته رسيد.

از سوی ديگر، در اروپا قيمت توليد، در ماه مارس شش و هفت دهم درصد بالارفت که چنين افزايشی در دوسال و نيم گذشته بيسابقه بود. بالارفتن قيمت عمده فروشی پيش درآمدی برای افزايش قيمت خرده فروشی در اروپا است.

و سرانجام در خبری ديگر، بانک مرکزی هند، به منظور مقابله با افزايش فزاينده قيمت ها و نرخ تورم که اقتصاد اين کشور را مورد تهديد قرار داده، روز سه شنبه نرخ اصلی بهره های بين بانکی را از شش و هفتاد و پنج در صد به هفت و ۲۵ درصد افزايش داد، که اين امر بازتابی منفی در بازارهای بورس جهان داشت.

XS
SM
MD
LG