لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

تأسيس اولين کارخانه اتومبيل سازی در عربستان سعودی


عربستان سعودی و کره جنوبی يک قرارداد ۵۰۰ ميليون دلاری برای تأسيس اولين کارخانه اتومبيل سازی در عربستان به امضاء رساندند. شيخ محمد العمودی، ميلياردر و سرمايه گذار بزرگ سعودی، نيز با خريد ۵۵ درصد سهام اين کارخانه به اين قرار داد پيوست. العمودی ابراز اميدواری کرد که اين پروژه بتواند برای جوانان کشور فرصتهای شغلی ايجاد کند. بموجب اين قرار داد ۱۵ درصد سهام اختصاص به بخش فن آوری دانشگاه ملک سعود، و ۳۰ درصد سهام به اتو دايم اتوميتيو تکنولوژی کره جنوبی تعلق دارد.

عبدالله العثمان، رئيس دانشگاه ملک سعود گفت شرکت اتومبيل سازی عربستان سعودی غزال نام دارد که برای تأسيس آن اعتبار لازم کاملاً تأمين شده است.

و مشاور بخش توسعه شرکت دايم در خاور ميانه گفت که اتومبيل های اين کارخانه بر اساس استدانداردهای بين المللی و محيط زيستی ساخته خواهد شد. بازار اتومبيل عربستان سعودی سالانه حدود ۲۵ درصد رشد نشان ميدهد و تعداد خودروهای وارداتی به اين کشور به نيم ميليون اتومبيل ميرسد.

کارخانه اتومبيل سازی غزال که در ساحل دريای سرخ بنا خواهد شد، در نظر دارد اتومبيل های ارزان قيمت به ارزش ۱۰ تا ۱۱ هزار دلار توليد کند که عمدتاً برای مصرف داخلی و فروش به کشورهای عربی حوزه خليج فارس در نظر گرفته شده اند.

و اما در بازارهای مالی، بازارهای بورس سهام جهان سال ۲۰۱۱ ميلادی را با افزايش بهای شاخص های عمده سهام آغاز کردند. در حاليکه به دليل تعطيلات سال نوی مسيحی بازارهای بورس آسيا در توکيو، شانگهای، سيدنی، بانکوک و ولينگتون بسته بودند، اما در ساير نقاط آسيا بر قيمت شاخص های عمده سهام افزوده شد. «هَنگ سِنگِ » هُنگ کُنک ۴۰۱ واحد و کاسپی کره جنوبی نزديک به يک در صد بدست آوردند. در اين حال، در بازارهای بورس اروپا در دادوستدهای نيمروز ارزش «دَکس» فرانکفورت، و «کَک» پاريس نيز بالا رفت. در همين حال، روز دوشنبه بر قيمت نفت نيز افزوده شد و هر بشکه نفت به بيش از ۹۲ دلار دادوستد شد.

XS
SM
MD
LG