لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

اميد سرمايه گذاران به سخنرانی پرزيدنت اوباما


اميد سرمايه گذاران به سخنرانی پرزيدنت اوباما
اميد سرمايه گذاران به سخنرانی پرزيدنت اوباما

در آمریکا در ماه گذشته اعتماد مردم به اقتصاد کشور به پایین ترین سطح خود در ۱۶ ماه گذشته رسید. اروپا نیز شش ماه متوالی است که شاهد سیر نزولی میزان اعتماد مردم به اقتصاد اتحادیه اروپاست. بی اعتمادی مردم در آمریکا و اروپا نشانگری بارز از بی ثباتی مالی و اقتصادی در دو سوی اقیانوس اطلس است، که این امر نگرانی از وارد شدن به رکود اقتصادی دیگری در غرب را تقویت می کند.

در آمریکا با وجود آنکه وزارت بازرگانی اعلام کرد که بر میزان مصرف مردم افزوده شده، ولی رشد اقتصاد آمریکا همچنان به سیر نزولی خود ادامه می دهد و از سه و یک دهم درصد در سه ماهه آخر سال گذشته به یک درصد در سه ماه دوم سال جاری رسیده است.

گری برتلس، اقتصاددان موسسه بروکلینز، اعتقاد دارد بحث سیاسی در مورد کاهش کسری بودجه و افزایش سقف بدهی آمریکا بر بی اعتمادی مردم افزوده است.

برتلس می گوید در سال جاری کنگره آمریکا هیچ اقدامی در مورد تقویت اقتصادی آمریکا به عمل نیاورده و بنظر می رسد که در دوازده ماه آینده وضع از این هم که هست وخیم تر خواهد شد.

در حالیکه کاهش هزینه های دولت از سوی کنگره آمریکا خطر ورود به رکود اقتصادی دیگری را تقویت می کند، مشکلات اقتصادی و مالی اروپا نیز به میزان بی اعتمادی در غرب دامن می زند. رشد اقتصادی آلمان، قدرتمندترین اقتصاد اروپا، در سه ماهه دوم سال جاری فقط یک دهم درصد بود، که امید به توانمندی اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران های مالی یونان، ایرلند، پرتغال، اسپانیا، و ایتالیا را تضعیف می کند.

و این در حالی است که امروز (پنجشنبه) اعلام شد که در ماه گذشته از ارزش حجم تولیدات صنعتی اروپا بیش از انتظار کارشناسان اقتصادی کاسته شد. با وجود ناتوانی رهبران اروپا در یافتن راه حلی کوتاه مدت برای مقابله با مشکلات مالی و اقتصادی اتحادیه، در آمریکا هنوز هم روزنه هایی از امید وجود دارد. سرمایه گذاران بازارهای بورس جهان امید به محرک های اقتصادی بانک مرکزی آمریکا دوخته اند که قرار است اعضای هیات مدیره آن در ماه جاری تشکیل جلسه دهند. سرمایه گذاران همچنین در انتظار سخنرانی مهم هفته آینده، یعنی هشتم ماه جاریِ، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هستند، که عمدتا درباره برنامه ها و لوایح جدید دولت در تقویت اقتصادی آمریکا، به ویژه ایجاد کار در کشور خواهد بود.

XS
SM
MD
LG