لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان، ١١ ارديبهشت


پرزيدنت باراک اوباما در نظر دارد تخفيف مالياتی ۴ ميليارد دلاری شرکتهای نفت و گاز را قطع کند. در حاليکه قيمت بنزين بطور فزاينده ای رو به افزايش است، سود خالص شرکتهای نفتی به ميلياردها دلار بالغ ميشود. قانون گذاران حزب جمهوريخواه مخالف دولت هشدار داده اند که قطع تخفيف مالياتی شرکتهای نفتی شمار بيکاران را افزايش خواهد داد.

پرزيدنت اوباما روز شنبه در سخنرانی هفتگی راديوئی خود گفت که وی هيچگونه مشکلی با موفقيت شرکتها و سود خالص آنها ندارد. اما وی افزود در حاليکه سود خالص شرکتهای نفتی سر به فلک ميزند، مردم برای خريد بنزين روزمره با مشکلات اساسی روبرو هستند، و دولت نيز سخت تلاش ميکند تا از هزينه های خود بکاهد. پس در اين ميان ارائه تخفيف مالياتی به شرکتهای غول آسای نفتی کار نادرستی بنظر ميرسد، و او در نظر دارد بدان خاتمه دهد.

جيمز لندفورد، قانون گذار حزب جمهوريخواه مجلس نمايندگان از ايالت اوکلاهاما، گفت که در آمريکا بسياری از مردم برای کار و امرار معاش مستقيماً وابسته به شرکتهای نفتی هستند. او افزود که پرزيدنت اوباما تصور ميکند با اين اقدام خود شرکتهای نفتی را مجازات خواهد کرد، ولی واقعيت آن است که اجرای اين طرح صدمات بيشتری به مصرف کنندگان بنزين، و ميليونها نفری که برای شرکتهای نفتی کار ميکنند وارد خواهد کرد.

و اما در يونان، در روز جهانی کارگر (يکشنبه)، کارکنان کشتيرانی و راه آهن دولتی و خصوصی وابسته به اتحاديه های مختلف کارگری اين کشور، بعنوان اعتراض به برنامه صرفه جوئی دولت دست به اعتصاب سراسری و برگزاری تظاهرات در خيابانهای آتن زدند. جرج پاپاندرو، نخست وزير يونان، در بيانيه ای که بمناسبت روز جهانی کارگر منتشر ساخت گفت که برای مقابله با بدهی نجومی کشور راه حل سحرآميزی وجود ندارد، و تدابير و اقدامات انجام شده آينده بهتری برای يونان تضمين ميکند. قراراست اتحاديه های کارگری يونان در روز يازدهم ماه جاری، يعنی همزمان با ورود مقامات اتحاديه اروپا، بانک مرکزی اين اتحاديه و صندوق بين المللی پول نيز دست به يک اعتصاب سراسری بزنند.

XS
SM
MD
LG