لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

خبرهای مالی و اقتصادی جهان، يازدهم خرداد


پرزيدنت براک اوباما روز گذشته طی مراسمی در کاخ سفيد جان برايسون، رئيس سابق شرکت اديسون اينترناشنال را به عنوان وزير جديد بازرگانی آمريکا معرفی کرد. پرزيدنت اوباما ابراز اميدواری کرد که برايسون بتواند صادرات آمريکا را به دوبرابر افزايش دهد. برايسون جانشين گری لاک شد که اخيراً از سوی پرزيدنت اوباما بعنوان سفير آمريکا در چين برگزيده شده است.

در مرکز مالی آمريکا، موسوم به وال استريت، اگرچه اميد به مقابله با بحرانهای مالی يونان، گزارش سود خالص و افزايش مصرف شرکتها، و خبر رشد اقتصادی جهان ارزش شاخص های عمده سهام آمريکا را در چهار روز آخر ماه گذشته افزايش داد، ولی نگرانی از افزايش قيمت بنزين و تداوم کسادی بازار مسکن، از قيمت سهام، احشام و کالا از جمله نفت و قهوه در ماه گذشته بشدت کاست.

امروز بازارهای سهام آمريکا اولين روز ماه ژوئن را نيز با کاهش قيمت شاخص های عمده سهام آغاز کردند. و اين در حاليست که بازارهای بورس آسيا کار خود را به با متفاوت بودن تغييرات قيمت سهام پايان دادند، و بازارهای بورس اروپا در نيمروز چهارشنبه شاهد تنزل قيمت سهام بودند.

از سوی ديگر، کنفرانس بورد اعلام کرد که از ميزان اعتماد مردم آمريکا به اقتصاد کشور کاسته شده و به پائين ترين سطح خود در ششماه گذشته رسيده است. تحليل گران بالا بودن قيمت بنزين، بيکاری و تداوم کسادی بازار مسکن را از دلائل عمده کاهش اعتماد مردم نسبت به اقتصاد آمريکا عنوان کرده اند.

در اينحال کيس شيلر خبر از کاهش قيمت خانه های مسکونی در ماه گذشته را داده است که يکی از اقتصاددانان ارشد اين سازمان علت آنرا ناشی از بی اعتمادی سرمايه گذاران به اقتصاد آمريکا دانسته است.

در خبری ديگر از رشد اقتصادی هند و استراليا در سه ماهه اول سال جاری کاسته شد. دولت استراليا اعلام کرد که از ارزش حجم توليدات داخلی اين کشور بشدت کاسته شده که چنين کاهشی در ۲۰ سال اخير بيسابقه بوده است.

و سرانجام اينکه در ماه گذشته رشد بخش صنعتی چين و کشورهای حوزه يوروی اتحاديه اروپا تنرل کرد.

XS
SM
MD
LG