لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

کاهش نرخ بيکاری در صدر برنامه های اقتصادی سال ۲۰۱۱ دولت اوباما


پرزيدنت باراک اوباما عهد کرده است که در سال ۲۰۱۱ اقتصاد شکننده آمريکا را ترميم و نرخ بالای بيکاری در کشور را کاهش دهد. رئيس جمهوری آمريکا در سخنرانی راديوئی و اينترنتی هفتگی خود تاکيد کرد که رشد اقتصادی کشور، کاهش شمار بيکاران، وتقويت وضع اقتصادی طبقه متوسط در صدر برنامه های سال جاری دولت قرار خواهد داشت.

تحليل گر ارشد موسسه پژوهشهای اقتصادی زاکس ايجاد کار ثابت را تنها راه حل مشکلات اقتصادی، از جمله مشکل مسکن، و رشد اقتصادی کشور عنوان کرده است.

بازارهای بورس آمريکا سال گذشته کار خود را با افزايش دورقمی، يعنی يازده درصدی قيمت شاخص های عمده سهام پايان دادند. در حاليکه در سال گذشته از ميانگين قيمت مسکن در آمريکا ۱۰ درصد کاسته شد.

در همين حال در سال ۲۰۱۰ بر قيمت نفت ۳۰ درصد افزوده شد و پيش بينی ميشود که در سال ۲۰۱۱ قيمت هرگالن بنزين در آمريکا به چهار دلار برسد.

اوراق قرضه آمريکا در سال گذشته نزديک به شش درصد بهره داد، که واکنشی نسبت به نرخ بالای بيکاری ، و اقتصاد شکننده کشور بود. در بازار کالای نيويورک، ميانگين قيمت فلزات در سال ميلادی گذشته ۳۳ درصد افزايش يافت. قيمت طلا برای دهمين سال متوالی افزايش يافت و تنها در سال گذشته ۳۰ درصد بر قيمت آن افزوده شد. در بازار کالای نيويورک مس نيز در سال گذشته چند بار، از جمله در آخرين روز دادوستدهای سال گذشته رکورد بالاترين ارزش خود را شکست. در سال ۲۰۱۰ همچنين ارزش برابری واحد های پولی ده کشور بزرگ آسيا در مقابل دلار آمريکا بشدت بالارفت که چنين افزايشی در ۱۴ سال گذشته بيسابقه بود.

و اما در اروپا، اکثر دارندگان اتومبيل در بريتانيا روز گذشته، و يک روز پيش از افزايش قيمت بنزين از سوی دولت آن کشور، به ايستگاه های پمپ بنزين رفتند، و باک بنزين خود پر کردند. قرار است بر ميزان ماليات بر بنزين و گازوئيل نيز از روز سه شنبه همين هفته دو و نيم درصد اضافه شود، که اين امر پس از دو روز بارديگر قيمت بنزين را در بريتانيا افزايش خواهد داد. کلوب اتومبيل بريتانيا اعلام کرده است که در مجموع بر قيمت بنزين و گازوئيل سه و نيم درصد، يعنی بيش از ۵ سنت افزوده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG