لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

رشد اقتصادی مصر فقرافزا بود


در پی اعلام افزايش شتاب رشد اقتصادی آمريکا در هفته گذشته، وزارت بازرگانی اين بار خبر از افزايش مصرف مردم در اين کشور داده است.

وزارت بازرگانی آمريکا روز گذشته اعلام کرد که بر ميزان مصرف مردم در ماه دسامبر گذشته ۷ دهم درصد افزوده شد. در گزارش وزارت بازرگانی همچنين آمده است که ميزان مصرف در سال گذشته سه و نيم درصد نسبت به سال پيش بالارفته است. مصرف مردم دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد.

و اما، هفته ها ناآرامی در تونس و رويدادهای اخير مصر ضربات محکمی بر پيکر اقتصادی شکننده اين دوکشور وارد آورده است.

عليرغم اصلاحات اقتصادی سال ۲۰۰۴ که توليدات داخلی و رشد اقتصادی مصر را به دوبرابر افزايش داد، در حال حاضر ۴۰ درصد از مردم با در آمدی کمتر از روزی دو دلار در زير خط فقر زندگی ميکنند، و نرخ تورم در اين کشور بيش از ۱۳ درصد رسيده است. اليات آبرامز، مشاور روابط خارجی آمريکا، ميگويد رشد اقتصادی، شکوفائی بازار بورس، و افزايش سرمايه گذاريهای خارجی نتوانسته اند با رشد فزاينده فقر در مصر مقابله کند و در چند سال گذشته شکاف بين ثروتمندان و افراد فقير عميق تر شده است. و اين در حاليست که هر چه تظاهرات و اعتراضات بيشتر ادامه يابد وضع اقتصادی مصر وخيم تر خواهد شد. روز سه شنبه فروشگاه ها، بانکها، ايستگاهای بنزين در قاهره به دليل تظاهرات يک ميليون نفری بسته بودند.

در تونس نيز هفته ها نارآرامی صنعت توريست اين کشور را به زانو در آورده است که بخش عمده ای از اقتصاد اين کشور و نزديک به هفت درصد بازار اشتغال را بخود اختصاص داده است.

در خبری ديگر، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، بمنظور گسترس روابط مالی و اقتصادی بين دوکشور در اسرائيل بسر ميبرد. در همين ارتباط، خانم مرکل امروز با رئيس بانک مرکزی اسرائيل ديدار و گفتگو کرد.

و سر انجام در خبری ديگر در آستانه تعطيلات سال نوی چين بسياری از شهروندان پکن برای خريد اجناس ژاپنی عازم توکيو شده اند و بازار خرده فروشی و صنعت توريست اين شهر را بسيار پررونق ساخته اند.

XS
SM
MD
LG