لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

رشد اقتصادی اتحاديه اروپا در سال ميلادی آينده کاهش خواهد داشت


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، به منظور مقابله با کسری يک تريليون و ۳۰۰ ميليارد دلاری بودجه کشور خواستار قطع دوساله اضافه حقوق کارمندان دولت شده است.

در خبری ديگر، فدراسيون خرده فروشی کشور، از رونق فصل خريد کريسمس و سال نوی مسيحی خبر داد و گفت که خريداران آمريکا در تعطيلات آخر هفته گذشته بطور متوسط ۳۶۵ دلار خريد کرده اند که بيست دلار بيشتر از سال گذشته است.

در تحولی ديگر، کميسيون اتحاديه اروپا ميگويد در سال ميلادی آينده از رشد اقتصادی کشورهای حوزه يوروی اتحاديه اروپا کاسته خواهد شد. و اين در حاليست که بحران های مالی و اقتصادی، بيکاری، اعتصابات و تظاهرات همچنان اروپا را فراگرفته است.

روز گذشته بريتانيا شاهد اعتصاب کارکنان مترو بود. يک موسسه پژوهشی معتبر ميگويد که از اعتماد مردم به اقتصاد بريتانيا کاسته شده و به پائين ترين سطح خود در چهار ماه گذشته رسيده است.

از سوی ديگر در يونان خبرنگاران دست به يک اعتصاب ۲۴ ساعته زده اند در حاليکه اعتصاب يک هفته ای کارکنان قايق های مسافربری همچنان ادامه دارد.

در اين حال اداره آمار اتحاديه اروپا از افزايش شمار بيکاران خبر می دهد و می گويد نرخ بيکاری به بالاترين سطح خود در ۱۲ سال گذشته رسيده است.

در آسيا، در حاليکه بر رشد اقتصادی هند افزوده شده است، ولی گزارش ها و آمارهای اقتصادی نشان ميدهد که از ميانگين رشد اقتصادی آسيا کاسته شده است. وزير دارائی هند روز سه شنبه اعلام کرد که رشد اقتصادی هند در سه ماه سوم سال جاری نزديک به ۹ درصد بود. در حاليکه از رشد اقتصادی فليپين، تايلند، سنگاپور، تايوان، اندونزی و احتمالاً ژاپن کاسته شده است.

معمر قذافی، رهبر ليبی، روز گذشته در شهر تريپولی نشست مشترک اتحاديه آفريقا و اتحدیه اروپا راافتتاح کرد. در مراسم گشايش، قذافی طی ايراد سخنانی هشدار داد که همکاری بين آفريقا و اروپا با شکست روبرو شده است. رهبر ليبی گفت که آفريقا از قراردادهائی که سه سال پيش با اتحاديه اروپا در ليسبون منعقد کرد منافعی حاصل نکرده، و سازمان هائی مانند بانک جهانی و سازمان تجارت جهانی برای آفريقا مضر و پرگزند بوده اند.

XS
SM
MD
LG