لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

از شتاب رشد اقتصادی کشورهای پيشتاز جهان کاسته شده است


سازمان همکاری اقتصادی و توسعه اروپا ميگويد که اقتصاد کشورهای پيشتاز جهان برای ششمين سه ماهه متوالی رشد نشان ميدهد ولی از شتاب رشد اقتصادی آنها در سه ماهه سوم سال ميلادی جاری کاسته شده، که عمدتاً ناشی از بحرانهای مالی اروپا و کندی رشد اقتصادی آمريکاست.

اين در حاليست که نه تنها از مشکلات مالی اروپا کاسته نشده بلکه بحرانهای مالی اروپا رو به افزايش است. ايرلند بانکهای خود را به حراج گذاشته و پرتغال نيز، بدنبال يونان و ايرلند، ميرود تا از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول تقاضای وام اضطراری کند.

پاتريک هونوهان، رئيس بانک مرکزی ايرلند روز سه شنبه گفت بانک های ايرلند به حراج گذاشته شده اند.

در اين حال پرتغال نيز همانند يونان و ايرلند با اقتصادی شکننده، کسری بودجه و بدهی سرسام آوری روبروست. قرار است اتحاديه های کارگری پرتغال روز چهارشنبه، بعنوان اعتراض به برنامه صرفه جوئی دولت، دست به يک اعتصاب یک روزه بزنند.

دولت پرتغال بحرانهای مالی خود را انکار ميکند، و خوزه سوکراتس، نخست وزير پرتغال گفته است که کشورش نياز به کمک هيچ مرجعی ندارد، و دولت ميتواند، از طريق طرح صرفه جوئی و اصلاحات قانون کار، بر بحران های مالی و اقتصادی کشور فائق آيد.

در اين حال مرکز پاريس نيز روز سه شنبه شاهد تظاهرات هفت هزار نفر مخالفان برنامه اصلاح قانون بازنشستگی بود.

در آمريکا، رابرت گيبز، سخنگوی کاخ سفيد واشنگتن، کمک اضطراری اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول به ايرلند را يک خبر خوب خواند و گفت که آمريکا از اين اقدام استقبال ميکند.

در تحولی ديگر، يک شرکت نفتی دولتی ونزوئلا و يک شرکت انرژی دولتی ايتاليا اعلام کردند که در نظر دارند هفده ميليارد دلار در استخراج و پالايش نفت سرمايه گذاری کنند.

آنها در يک پروژه اشتراکی در نظر دارند روزانه حدود ۲۴۰ هزار بشکه نفت از حوزه رودخانه اورينوکو استخراج و تا سال ۲۰۱۶ يک پالايشگاه نفتی تأسيس کنند. اين پالايشگاه روزانه قادر خواهد بود تا حدود ۳۵۰ هزار بشکه نفت را پالايش کند.

و سرانجام در خبری ديگر، مقامات استراليا و ژاپن در پی مذاکرات روز سه شنبه خود در کانبرا، پايتخت استراليا، موافقت کردند که از ماه ژانويه آينده مذاکرات متوقف شده خود را پيرامون تجارت آزاد بين دو کشور از سرگيرند.

XS
SM
MD
LG