لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۱

نگرانی از بحران های مالی آمريکا


در حاليکه شانزده روز بيشتر به مهلت بالابردن سقف بدهی آمريکا باقی نمانده است، کاخ سفيد و رهبران کنگره، با وجود نشست های متعدد، هنوز نتوانسته اند به توافقی دست يابند. ولی رهبران کنگره بسيار اميدوارند در اندک زمان باقی مانده بتوانند با رئيس جمهوری آمريکا به توافقی عمده دست يافته و با بالا بردن سقف بدهی کشور در عين حال بتوانند در دراز مدت کسری بودجه فدرال و بدهی آمريکا را کاهش دهند.

و اين در حاليست که بحران های مالی همچنان اروپا را فرا گرفته و با وجود پشتيانی آمريکا از تلاش دولت يونان، خطر سرايت بحران های مالی يونان، پرتغال و ايرلند به ايتاليا و اسپانيا بر نگرانی های موجود دامن زده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز گذشته در آتن پس از ديدار با همتای يونانی خود طی ايراد سخنانی شديدا از تلاش های دولت يونان در مقابله با بحران های مالی کشور پشتيبانی کرد. وزير امور خارجه آمريکا گفت به عنوان دوست و متحد يونان، آمريکا همواره در کنار مردم و دولت اين کشور خواهد بود تا بتوانند اقتصاد و سيستم مالی کشور را بازسازی کنند.

ديدار خانم کلينتون از يونان زمان صورت ميگيرد که وزيران دارایی اتحاديه اروپا خود را آماده می کنند تا اواخر هفته جاری با تشکيل اجلاسی فوق العاده ارائه وام جديد به يونان را مورد بحث و رسيدگی قرار دهند.

سرمايه گذاران بازارهای بورس سهام آسيا و اروپا، به ويژه در ايتاليا و اسپانيا واکنشی منفی نسبت به بحران های مالی آمريکا و اروپا از خود نشان دادند و روز دوشنبه از قيمت شاخص های عمده سهام به شدت کاسته شد.

بازارهای بورس آمريکا پس از آنکه هفته گذشته تقريبا بدترين هفته خود در سال جاری را پشت سر گذاشتند و با شروع هفته جديد، روز دوشنبه نيز کار خود را با کاهش شديد بهای سهام آغاز کردند.

و اين در حاليست که در بازار نفت نيويورک از قيمت نفت يک دلار و ۱۲ سنت کاسته شد و هر بشکه به قيمت ۹۶ دلار و ۱۲ سنت داد و ستد شد.

XS
SM
MD
LG