لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

بانک مرکزی آمريکا: رشد آهسته اقتصادی قادر نيست نرخ بيکاری آمريکا را کاهش دهد


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه در کاخ سفيد واشنگتن با مديران عامل شرکتهای عمده و صاحبان مشاغل کشور ديدار ميکند، تا همکاری آنها را برای ايجاد کار و رشد اقتصادی کشور جلب کند. در همين رابطه، رئيس جمهوری آمريکا روز گذشته نيز با بيل گيتز، و وارن بافت، ثروتمندترين مردان جهان، ديدار و گفتگو کرد.

از سوی ديگر، روز گذشته مقامات تجاری آمريکا با هيأتی متشکل از حدود ۱۰۰ نفر از مقامات تجاری چين به سرپرستی ونگ کيشان، معاون نخست وزير چين، ديدار کردند. گفته ميشود اقتصاد جهانی، موازنه تجارت خارجی، شناور ساختن ارزش برابری پولی چين، و جلوگيری از توليد اجناس بدلی در رأس موضوعات مورد بحث در اين نشست قرار داشته است.

روز گذشته همچنين هيأت مديره بانک مرکزی آمريکا آخرين نشست سال جاری خود را برگزار کردند. در اين نشست، اعضای هيأت مديره بانک مرکزی، به منظور ايجاد کار و تقويت اقتصادی کشور، با رأی مثبت خود به اتفاق آراء موافقت خود را با خريد ۶۰۰ ميليارد دلاری اوراق قرضه کشور اعلام کردند. مقامات ارشد بانک مرکزی گفتند که اقتصاد آمريکا رشد نشان ميدهد، ولی نرخ اين رشد کند بوده و قادر نخواهد بود با کسادی بازار مشاغل مقابله و نرخ بيکاری کشور را کاهش دهد.

و اين در حالی است که بحران های مالی و اقتصادی، اعتصابات و تظاهرات همچنان اروپا را فرا گرفته است. روز چهارشنبه يونان، اسپانيا، و جمهوری چک شاهد برگزاری تظاهرات در مخالفت با برنامه صرفه جوئی دولتهای خود بودند. در يونان اين تظاهرات به خشونت کشيده شد. در همين حال موسسه ارزيابی مالی مودی ميگويد که در حال بررسی وضع مالی اسپانيا است و احتمالأ درجه اعتباری اين کشور را کاهش خواهد داد.

قرار است رهبران اتحاديه اروپا روز پنجشنبه، فردا، و روز جمعه گردهم آيند تا قانونی را به تصويب برسانند که مکانيزم ثابتی برای مقابله به مسائل مالی و بدهی های کشورهای عضو ارائه خواهد داد. انتظار می رود که رهبران اتحاديه اروپا همچنين در مورد جلوگيری گسترش بحران های مالی، و ايجاد اوراق قرضه اتحاديه اروپا گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG