لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

نشست پرزيدنت اوباما با مديران عامل شرکتهای عمده


کاخ سفيد واشنگتن ميگويد، بمنظور مقابله با نرخ فزاينده بيکاری در کشور، باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، قرار است روز چهارشنبه همين هفته با ۲۰ تن از مديران عامل شرکتهای عمده آمريکا به گفتگو بنشيند. در اين حال، وزارت خزانه داری آمريکا اعلام کرد که در ماه گذشته يک و نيم ميليارد دلار بر کسری بودجه آمريکا افزوده شد. و از سوی ديگر، بگفته وزارت بازرگانی آمريکا، کسری تجارت خارجی کشور بشدت افت کرد.

اين در حاليست که انتظار ميرود پرزيدنت اوباما در ديدار ماه آينده هوجين تائو، رئيس جمهوری چين، از آمريکا و قانونگذاران آمريکا در نشست اين هفته خود با مقامات چين در واشنگتن، پکن را در مورد شناور ساختن يوآن، واحد پولی چين، مازاد تجارت خارجی آن کشور، و مبادلات تجاری فن آوری های پيشرفته تحت فشار بگذارند. رئيس اتاق بازرگانی آمريکا می گويد مقامات دو کشور ابراز اميدواری کرده اند که مذاکرات با موفقيت برگزار شود.

در اين حال، رهبران چين روز يکشنبه به نشست برنامه ريزی اقتصادی سالانه خود پايان دادند و متعهد شدند که رشد اقتصادی کشور را حفظ، و با افزايش نرخ تورم مقابله کنند.

اداره ملی آمار چين روز يکشنبه نرخ تورم در ماه گذشته را بيش از ۵ درصد اعلام کرد که چنين افزايشی در ۲۸ ماه گذشته بيسابقه بود. اداره آمار چين همچنين اعلام کرد در ماه گذشته بر ارزش حجم صادرات اين کشور نسبت به سال گذشته نزديک به ۳۵ درصد افزوده شد و کل ارزش حجم صادرات در ماه گذشته را به ۱۵۳ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار رساند.

در تحولی ديگر اتحاديه اروپا و هند اعلام کردند در آستانه رسيدن به توافق گسترده ای پيرامون تجارت آزاد بين دو کشور هستند که اميدوارند در سال آينده به امضاء برسد. پيشرفت مذاکرات و حل و فصل موانع تجاری زمانی صورت ميگيرد که مان موهان سينگ، نخست وزير هند، از بروکسل، مقر اتحاديه اروپا، ديدار کرد.

و سرانجام در خبری ديگر، عليرغم موجودی بالای انبارهای نفتی جهان و اينکه در حال حاضر هر بشکه نفت به مبلغ ۹۰ دلار داد و ستد ميشود، وزيران نفت ۱۲ کشور صادر کننده نفت، اوپک، در اجلاس خود در اکوادور، تصميم گرفتند که در سطح توليد خود تغيير ندهند.

XS
SM
MD
LG