لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۱

اوضاع اقتصاد جهانی در آستانه ديدار اوباما از اندونزی


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، به اندونزی رفته است تا روابط تجاری بين دو کشور را توسعه دهد.

پرزيدنت اوباما ابراز اطمينان نمود که اصلاحات اقتصادی در اندونزی و بازسازی اقتصادی آمريکا زيربنای توانمندی برای گسترش روابط تجاری بين و کشور ايجاد خواهد کرد. رهبران دو کشور بر اهميت روابط تجاری آزاد بين دو کشور و پشتيبانی و ايجاد امکانات برای مشاغل کوچک و متوسط تأکيد کردند.

يکی از مقامات کاخ سفيد واشنگتن می گويد سفر پرزيدنت اوباما به هند و اندونزی در ارتباط با گسترش روابط با آسيا صورت ميگيرد که سنگ بنای برنامه های استراتژيک قرن بيست و يکم آمريکا است.

در تحولی ديگر، در آستانه برگزاری اجلاس سران بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه بيست، که قرار است پنجشنبه و جمعه همين هفته در سئول، پايتخت کره جنوبی برگزار شود، لورنس سامرز، مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفيد واشنگتن ميگويد انتظار ميرود رهبران گروه ۲۰ در مورد جنگ ارزی جهان و نابرابری مبادلات تجاری به توافق هائی دست يابند.

از سوی ديگر، در پی انتقادات شديد آلمان، برزيل، چين و شوروی از خريد ۶۰۰ ميليارد دلاری اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمريکا، مقامات اين بانک روز دوشنبه در مورد تأثير اين اقدام در تقويت اقتصادی آمريکا ابراز ترديد کرده اند. در اين ارتباط، کوين وارش، يکی از اعضای هيأت مديره بانک مرکزی آمريکا، هشدار داده است خريد اوراق قرضه باعث ايجاد تورم شديدی در کشور خواهد شد.

در خبری ديگر، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، در اولين سفر رسمی خود به چين، با ون جيابائو، همتای چينی خود، ديدار و گفتگو کرد. نخست وزير بريتانيا بهبود و گسترش روابط تجاری با چين را دليل اصلی سفرش به آن کشور خواند. انتظار ميرود که آقای کامرون در هنگام ديدار خود از چين قراردادهای تجاری جديدی، از جمله يک قرارداد يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلاری برای فروش موتورهای جت هواپيما ساخت کارخانه رولس رويز به امضاء برساند.

و اما در بازارهای مالی، روز دوشنبه تغييرات قيمت سهام در بازارهای بورس آمريکا و آسيا متفاوت بودند. ولی بازارهای بورس اروپا شاهد افزايش بهای سهام بودند و بر ارزش شاخص فوتسی لندن، دکس فرانکفورت، و کک پاريس بشدت افزوده شد.

در همين حال روز دوشنبه در بازار فلزات گرانبهای نيويورک، طلا بار ديگر رکورد بالاترين قيمت خود را شکست و هر اونس به مبلغ ۱۴۱۰ دلار و سی سنت دادوستد شد، که عمدتاً ناشی از نگرانی از تورم حاصل از تزريق پول بانک مرکزی در اقتصاد آمريکا بود.

XS
SM
MD
LG