لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۱

تمديدتخفيف مالياتی در آمريکا - بحران های مالی اروپا


در حاليکه پرزيدنت باراک اوباما از توافق خود با حزب جمهوريخواه بر سر تمديد دوساله تخفيف مالياتی، دفاع ميکند، ولی اين توافق درکنگره آمريکا با مشکلاتی اساسی روبرو شده است. اگرچه برخی از تحليل گران احتمال ميدهند که اين توافق، که شامل تمديد تخفيف مالياتی برای ثروتمندان نيز ميشود، از تصويب کنگره آمريکا خواهد گذشت، ولی همين تحليل گران ميگويند که رئيس جمهوری آمريکا با اين اقدام احتمالاً بين خود و بسياری از قانونگذاران حزب دمکرات، که مخالف تمديد تخيف مالياتی بر ثروتمندان هستند، شکاف ايجاد خواهد کرد.

اگرچه برخی از اقتصاددانان ميگويند تمديد تخفيف مالياتی به رشد اقتصادی آمريکا کمک خواهد کرد، ولی بدون ترديد اين اقدام کاخ سفيد واشنگتن را بيشتر تحت فشار قرار خواهد داد تا با کسری بودجه يک تريليون و ۳۰۰ ميليارد دلاری کشور مقابله کند.

در تحولی ديگر، در حاليکه بحرانهای مالی و اقتصادی، اعتصابات و تظاهرات اروپا را فرا گرفته است، پارلمان ايرلند روز سه شنبه و پس از توضيحات برايان لنيهان، وزير دارائی، با اختلاف اندکی، يعنی با ۸۲ رأی مثبت در مقابل ۷۷ رأی منفی بودجه اضطراری و تاريخی سال آينده اين کشور را به تصويب رساند. و اين در حاليست که صدها نفر از مخالفان طرح صرفه جوئی دولت در مقابل پارلمان ايرلند دست به تظاهرات زدند.

پراگ، پايتخت جمهوری چک، نيز روز چهارشنبه شاهد تظاهرات هزاران نفر از کارکنان دولت در مخالفت با طرح صرفه جوئی دولت اين کشور بود. در اين حال، روز چهارشنبه کارکنان وسائل نقليه عمومی در آتن، پايتخت يونان، بعنوان مخالفت با طرح صرفه جوئی دولت، دست به يک اعتصاب ۲۴ ساعته زده اند.

از سوی ديگر، در حاليکه اشتراس کان، رئیس صندوق بين المللی پول، در پارلمان يونان در مورد مشکلات مالی اين کشور، اروپا، و اعتبار يورو سخن ميگفت، هزاران نفر از شهروندان يونان، در مخالفت با طرح صرفه جوئی دولت، مقابل پارلمان يونان دست به تظاهرات زدند.

آقای کان ضمن تمجيد از موفقيت طرح صرفه جوئی دولت يونان، و هشدار در مورد امکان شکاف در اتحاديه اروپا، خواستار همکاری نزديک کشورهای عضو اتحاديه اروپا و يافتن راه حل جامعی برای مقابله با بحرانهای مالی و اقتصادی اروپا شد.

XS
SM
MD
LG