لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۷

امضای قرارداد تجارت آزاد بين آمريکا و کره جنوبی


پس از چهار روز مذاکره سرانجام در تعطيلات آخر هفته مقامات تجارت آزاد آمريکا و کره جنوبی قرار داد تجاری بين دوکشور را که از سال ۲۰۰۷ تا بحال معلق مانده بود به امضاء رساندند. رهبران هر دو کشور امضای اين قرارداد را يک پيروزی بزرگ تجاری برای آمريکا و کره جنوبی خواندند.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، با ابراز استقبال از اين قرارداد گفت که قرار داد تجارت آزاد با کره جنوبی، از جمله صادرات اتومبيل، محصولات کشاورزی، و کارهای خدماتی به آن کشور، سالانه ۱۱ ميليارد دلار صادرات کشور را افزايش خواهد داد، و بيش از ۷۰ هزار شغل ايجاد خواهد کرد. پرزيدنت اوباما افزود قرار تجارت آزاد با کره جنوبی به وی امکان خواهد داد تا به تعهد خود عمل کرده و ظرف ۵ سال آينده ارزش حجم صادارات کشور را به دو برابر افزايش دهد.

در خبری ديگر، وزارت کار آمريکا مي گويد که اقتصاد آمريکا در ماه نوامبر تنها ۳۹ هزار کار جديد ايجاد کرد که اين امر نرخ بيکاری در آمريکا را از ۹ و ۶ دهم درصد به ۹ و هشت دهم درصد افزايش داد که چنين نرخ بالائی در هفت ماه گذشته بيسابقه بود. به رغم افزايش شمار بيکاران در بخش خرده فروشی، بسياری از مديران فروشگاه ها از جمله لورن اندرسن، مدير يک فروشگاه اسباب بازی فروشی در نيويورک، اميدوارند که در آستانه فصل خريد تعطيلات کريسمس و سال نوی مسيحی بر تعداد کارکنان خود بيفزايند.

در همين حال مراجعه خريداران کالاهای گران قيمت به فروشگاه های سطح بالا مانند «سَکس»، «نيم اند مارکوس»، «نوراستروم» بيشتر شده است. استيو سادوو، مديرعامل سکس می گويد که مراجعه خريداران کالای لوکس و سطح بالا بستگی به ثبات بازار بورس سهام دارد که در حال حاضر بسيار پر رونق است.

در اروپا، بانک مرکزی اتحاديه اروپا برای مقابله با بحران های مالی در برخی از کشورهای عضو مانند ايرلند، پرتغال شروع به خريد اوراق قرضه اين کشورهای کرده است. در همين حال ژان کلود تريشه، رئيس بانک مرکزی اروپا يورو، واحد پولی ۱۶ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا را بسيار معتبر خواند و گفت بحران های مالی اروپا ناشی از مشکل ارزی نيست بلکه در رابطه با سياست های نادرست مالی است.

XS
SM
MD
LG