لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

کسری بودجه ايرلند و پرتغال و بحران اقتصادی اروپا


بدهی و کسری بودجه برخی از کشورهای عضو اتحاديه اروپا، از جمله ايرلند، پرتغال، يونان و اسپانيا، اتحاديه اروپا را با بحرانی حياتی روبرو ساخته است. هرمن رومپای، رئيس شورای اتحاديه اروپا، در آستانه نشست وزيران اتحاديه اروپا هشدار داد که شکست حوزه يورو شکست عمده ای برای اتحاديه اروپا خواهد بود.

انتظار ميرود وزيران ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا در نشست دو هفته ای که از روز سه شنبه آغاز شد بحران های مالی برخی از کشورهای عضو را مورد بحث و رسيدگی قرار دهند.

نشست وزيران اتحاديه اروپا در حالی آغاز ميشود که شب گذشته مذاکرات قانونگذاران اتحاديه اروپا با کشورهای عضو در مورد بودجه سال آينده اتحاديه به بن بست رسيد. اين بن بست عمدتاً ناشی از مخالفت گروهی از کشورهای عضو، به ويژه بريتانيا، در مورد درخواست تضمين مالی کشورهای عضو از سوی قانونگذاران بود.

از سال ۱۹۸۸ تا بحال اين اولين باريست که اتحاديه اروپا با چنين شکستی روبرو ميشود.

در تحولی ديگر، بانک جهانی ميگويد مردمی که در کشورهای خارج از محل تولد خود زندگی ميکنند پول بيشتری را به کشورهای زادگاه خود ارسال کرده اند. هانس تيمر، مدير برنامه های رفاه و توسعه بانک جهانی ميگويد در کشورهای در حال رشد برای برخی از خانواده ها دريافت پول از خارج نقشی حياتی بازی ميکند. او گفت ميزان پولهای ارسالی تا بحال به ۳۲۵ ميليارد دلار بالغ می شود که انتظار می رود تا پايان سال جاری ميلادی اين مبلغ به ۴۴۰ ميليارد دلار برسد، که ۲۵ ميليارد دلار بيشتر از سال گذشته است.

همچنين در پی محرک های اقتصادی برخی از کشورهای بزرگ صنعتی جهان، از جمله طرح تزريق ۶۰۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی آمريکا به اقتصاد کشور، بانک های مرکزی کشورهای آسيائی اقدامات و تدابير جديدی را آغاز کرده اند تا از افزايش واحد ارزی خود جلوگيری کنند، که اين امر جنگ ارزی جهان را بسرعت و بشدت افزايش خواهد داد.

جنگ ارزی جهان با سياستهای ارزی چين آغاز شد، که بدوراز قانون عرضه و تقاضای بازار، که معتبرترين وسيله کنترل سيستم ارزی جهان شاخته شده، همواره تلاش کرده است بمنظور امتيازات صادراتی و ارزان ساختن کالاهای خود در بازارهای جهانی واحد ارزی خود را عمداً پائين نگاه دارد.

XS
SM
MD
LG