لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۳

مراسم گشایش مسابقات جام جهانی فوتبال در ژوهانسبورگ


شهر ژوهانسبورگ در ساعات کوتاه پیش از آغاز بازی های جام جهانی، در شور و شوق برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و پذیرایی از قهرمانان و طرفداران بی شمار این ورزش از سراسر جهان غوطه ور شده است.

صدها رقاص و آوازخوان، که بسیاری از آن ها با لباس های سنتی به دنبال رژه ارکستر بزرگ سازهای بادی وارد استادیوم فوتبال بزرگ شهر ژوهانسبورگ می شوند، خود را برای مراسم گشایش بازی های جام جهانی فوتبال روز جمعه آماده سازند.

عبور این دسته ارکستر و هنرمندانی که به اجرای برنامه های رقص و موسیقی خواهند پرداخت، به عنوان آخرین مرحله تمرین های پیش از آغاز بازی ها، شور و هیجان خاصی را در خیابان های محل گذر این هنرمندان به وجود آورده است، تا جایی که اتومبیل هایی که خود را با پرچم های مختلف تیم های موردعلاقه خود آراسته اند با تماشای رژه شروع به بوق زدن کرده و به این صورت از ارکستر و هنرمندان همراه آن استقبال و قدردانی می کنند.

برگزارکنندگان برنامه مراسم گشایش بازی های فوتبال جام جهانی خبرمی دهند که این برنامه موزیکال با حضور ستارگان معروف بین المللی و بیش از ۱۵۰۰ هنرمند آفریقایی یک شوی متفاوت با استفاده از تم های اصیل و سنتی آفریقایی ارائه خواهند داد.

وزیرفرهنگ و هنر آفریقای جنوبی، لولو ژیگوانا، خاطرنشان ساخت که در این مراسم و کنسرت بزرگی که به این مناسبت اجرا می شود برخی از معروف ترین و مشهورترین چهره های موسیقی آفریقا و جهان حضور خواهند داشت: «این یک بزرگداشت و گرامی داشت است برای میراث های هنری و موسیقی غنی آفریقا. ما ازهمین حالا برای این ضیافت باشکوه و دو جشن گشایش بازی ها در استادیوم اورلاندو در «سوتو» و استادیوم ژوهانسبورگ آماده ایم.

بنا بر گزارش برگزارکنندگان جشن بزرگ گشایش بازی های جام جهانی فوتبال در آفریقا، نیمروز جمعه در این مراسم هنرمندانی چون «هیو ماساکلا»، «فمی کوتی»، «خالد»، «اوسی بیزا»، «آر کلی» و گروه کر عرفانی «سوتو» برنامه هایی اجرا خواهند کرد که پیش از آغاز نخستین مسابقه بین آفریقای جنوبی و مکزیک و کمی بعد فرانسه و اوروگوئه تماشاگران را در محل استادیوم و سراسر جهان از طریق ماهواره های تلویزیونی سرگرم خواهد کرد.

روز چهارشنبه گذشته، ناحیه تجارتی شهر ژوهانسبورگ که «سند تون» خوانده می شود به خاطر عبور رژه ای متشکل از طرفداران و حامیان تیم فوتبال آفریقای جنوبی که «بافانا بافانا» خوانده می شود و کثرت جمعیتی که برای تماشای این رژه جمع شده بود کاملا فلج و عبور و مرور از این منطقه به بیرون و یا بالعکس غیرممکن شد.

اعضای تیم ملی که در این رژه حضور داشتند از طبقه بالای یک اتوبوس دو طبقه به همراه مقامات شهری و محلی به ابراز احساسات هواداران خود در کنار خیابان با ارسال بوسه هایی به سوی آنان پاسخ می دادند. در کنار رژه، ماشین سواران دیگر با بوق زدن متمادی شور و شوق بیشتری به مراسم می بخشیدند و جمعیت هم از این همه وقایع هیجان انگیز به وجد آمده بود.

چندین پارک تفریحی تازه در ۹ شهر محل اجرای بازی های جام جهانی فوتبال در آفریقا ساخته شده است و اغلب شرکت های تجاری و گروه های مستقل با برگزاری جشن ها و ضیافت های مختلف، حمایت مادی و معنوی خود را از تیم های مورد علاقه خود نشان داده اند. طرفداران ورزش فوتبال از سراسر جهان هم اکنون در خیابان های ژوهانسبورگ بی صبرانه منتظر آغاز این بزرگ ترین واقعه ورزشی سال و شروع مسابقات فوتبال هستند.

XS
SM
MD
LG