لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۴

تلاش جهانی برای جلوگيری از جنگ ارزی و تجاری آغاز شده است


تلاش جهانی برای جلوگيری از جنگ ارزی و تجاری آغاز شده است
تلاش جهانی برای جلوگيری از جنگ ارزی و تجاری آغاز شده است

دامينيک استراس کان، رييس صندوق بين المللی پول، عليه جنگ ارزی بين کشورهای بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان هشدار داد و گفت همکاريهای بين المللی که پس از بحران های مالی و اقتصادی جهان پديد آمده بود، رو به ضعف نهاده است. او گفت که برخی از کشورها از واحد ارزی خود بصورت سلاح استفاده ميکنند.

رييس صندوق بين المللی پول ابراز اميدواری کرد که در اجلاس سالانه آن صندوق که قرار است از روز جمعه و بمدت سه روز و با شرکت مقامات بانک جهانی و رهبران مالی و اقتصادی جهان در واشنگتن برگزار شود، پيشرفتهايی حاصل گردد.

گفته ميشود که در صدر موضوعات مورد بحث در اين اجلاس، مسائل ارزی، تقويت همکاريهای بين المللی و اصلاحات در تغيير اساسی در اين صندوق، از جمله تغيير اعضای صندوق بين المللی پول و ارائه نقش بيشتری به کشورهای در حال رشد، خواهد بود. در حال حاضر يک سوم ۲۴ کرسی صندوق بين المللی پولی را کشورهای اروپايی، اشغال کرده اند.

در همين رابطه رابرت زوليک، مدير عامل بانک جهانی، روز پنجشنبه هشدار داد که تنش های ارزی جهان چنانچه بدرستی حل و فصل و اداره نشود ممکن است مشکلات اساسی ايجاد کند. او از صندوق بين المللی پول و سازمان تجارت جهانی خواست که با همکاری با يکديگر از جنگ ارزی و تجاری در جهان، جلوگيری کنند.

و اين در حاليست که بسياری از تحليل گران ميگويند که جنگ ارزی جهان تازه آغاز گشته است.

اما در آمريکا از تعداد کسانيکه برای اولين بار درخواست بيمه بيکاری کرده اند بشدت کاسته شد و پايين ترين سطح خود در سه ماه گذشته رسيد.

در تحولی ديگر، ناظران کميسيون مالی اتحاديه اروپا در نظر دارند محدوديت های بيشتری برای بانکها، به ويژه در مورد حقوق و مزايای مديران آنها ايجاد کنند. کميسيون مالی اتحاديه اروپا همچنين در نظر دارد که برروی درآمد بانکها نيز ماليات ببندد.

در همين حال يونان اعتصابات در مخالفت با برنامه صرفه جوئی دولت همچنان ادامه دارد. کارکنان دولت روز پنجشنبه دست به يک اعتصاب سراسری زدند.

حدود دو هزار نفر از کارکنان دولت بعنوان بخشی از اعتصاب ۲۴ ساعته خود و در اعتراض به کاهش دستمزد و حقوق بازنشستگی خود در خيابانهای آتن دست به راهپيمائی زدند. اعتصاب روز پنجشنه کارکنان دولت مدارس کشور را بحالت تعطيل در آورد، خدمات دولتی را متوقف، و در کار بيمارستانها و فرودگاه ها کشور اخلال عمده ای ايجاد کرد.

اما در بازارهای مالی، روز پنجشنبه بازارهای بورس آمريکا شاهد کاهش ارزش شاخص عمده سهام بودند.

XS
SM
MD
LG