لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۲۹

بانک جهانی رشد اقتصادی سال ۲۰۱۰ را چهار و هشت دهم درصد اعلام کرد


بانک جهانی رشد اقتصادی سال ۲۰۱۰ را چهار و هشت دهم درصد اعلام کرد

بانک جهانی ميزان رشد اقتصادی سال ۲۰۱۰ را چهار و هشت دهم درصد اعلام کرده و افزوده است که رشد اقتصادی به ويژه در کشورهای درحال توسعه بيش از کشورهای پيشرفته خواهد بود.

پيش بينی بانک جهانی در مورد ميزان توسعه اقتصاد در جهان برای سال جاری چهار و هشت دهم درصد است و انتظار می رود که اين ارقام درسال ۲۰۱۱ افزايش يابد.

اليويه بلانشر، کارشناس بانک جهانی، معتقد است که اقتصاد جهان برای رسيدن به بهبودی به گونه ای متوازن شدن، نياز دارد.

آقای بلانشر می افزايد که کشورهای ثروتمندی چون آمريکا بايد به فکر صادرات بيشتر باشند و کشورهای کمتر توسعه يافته بايد واردات خود را کمتر کنند و درتلاش باشند تا مستقل تر شوند.

در همين حال تيموتی گايتنر، وزير اقتصاد آمريکا، طی نشستی در موسسه بروکينز سخنانی درمورد اقتصاد و توازن آن ايراد کرد. آقای گايتنر بدون اشاره به نام چين گفت «به باور ما بسيار مهم است که اقتصادهای عمده درحال توسعه سيستم مبادله ارزی منعطف تری پيدا کنند.»

دولت ايالات متحده برآن است که دولت چين ارز خود را به بهايی ارزانتر از قيمت واقعی خود نگه داشته است و اين کار را ادامه می دهد تا بتواند صادرات خود را رقابتی تر وهزينه واردات و صادرات را برای کشورهای ديگر، بيشتر کند.

بانک جهانی برآن است که مسأله نرخ ارز و اقتصاد جهانی را در صورت جلسه گردهمايی مهم ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان که طی سال جاری ميلادی در کره جنوبی نشستی خواهند داشت، قرار دهد.

XS
SM
MD
LG