لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

مطبوعات بحران سياسی خاورميانه و مشکل راکتورهای اتمی ژاپن را بررسی می کنند


مطبوعات بحران سياسی خاورميانه و مشکل راکتورهای اتمی ژاپن را بررسی می کنند
مطبوعات بحران سياسی خاورميانه و مشکل راکتورهای اتمی ژاپن را بررسی می کنند

نيويورک تايمز در سرمقاله خود با اشاره به اعلام وضعيت فوق العاده در بحرين و سرکوب مخالفان دولت می نويسد دل انسان از مشاهده سرکوب دموکراسی خواهان در ليبی از سوی عنصر نابابی مثل قذافی می شکند اما دردناک تر از آن مشاهده سرکوب جنبش دموکراسی خواهی بحرين است. نويسنده می افزايد در بحرين هم با يک قذافی رو به روهستيم که با تانک، گلوله و گاز اشک آور آمريکايی و به ياری مزدوران خارجی مردم دموکراسی خواه را سرکوب می کند. اين روزنامه در سرمقاله ديگری می نويسد روزگار قذافی به پايان رسيده است چه جنبش معترضان در شرق را سرکوب کند و چه موفق به اين کار نشود. نيويورک تايمز می افزايد قذافی مشروعيتی را که تا پيش از اين داشت از دست داده است. او با سلاح، تانک و هواپيما مردم را می کشد و حتا اميد هواداران و وفاداران خود را به ايجاد اصلاحات در کشور، به نااميدی تبديل کرده است.

وال استريت جورنال در گزارش بلندی به مشکل ديگر آمريکا در اوج بحران خاورميانه پرداخته و می نويسد کسانی که از بازداشتگاه گوانتانامو آزاد شدند و به کشورهای خاورميانه و پاکستان فرستاده شدند با اختلالی که بر اثر نا آرامی های جاری در منطقه پديد آمده جابه جا شده و دستگاه های اطلاعاتی آمريکا از محل و مکان اين افراد خطرناک و اسلامگرايانی که از زندان ها آزاد شده اند چندان خبری ندارند و آن مبارزه با تروريسمی که پس از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ پيگيری می شد اکنون مختل شده است.

گاردين چاپ لندن از هجوم چينی ها به فروشگاه ها برای خريد نمک يددار خبر داده است. گاردين می نويسد مردم چين با باور کردن اين شايعه که به طور گسترده ای در منطقه رواج يافته است و نمک يددار را عامل حفاظت انسان در برابر پرتوهای راديو اکتيو می دانند به فروشگاه ها هجوم برده و اقدام به خريدن نمک می کنند و فروشگاه های پکن وشانگهای در دو روز گذشته شاهد کم شدن اين کالا به خاطر افزايش شديد تقاضا بوده است.

واشنگتن پست با اشاره به بحران اتمی ژاپن در پی سونامی جمعه می نويسد پاره ای از نيروگاه های اتمی آمريکا، هم سن و سال نيروگاه های اتمی ژاپن است که اين روزها حادثه ساز شده است. واشنگتن پست می نويسد در پرتو مشکلاتی که ژاپنی ها با آنها دست به گريبانند آمريکاييان نيز به رغم نبود هر نوع مشکل در عملکرد رآکتورهای کشور در اين باره تامل می کنند که آيا احداث نيروگاه های اتمی تازه با ملاک های ايمنی همخوانی دارد؟

XS
SM
MD
LG