لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۷

گزارش اقتصادی: در آمريکا از خريد خانه های نو و موجود در ماه ژوييه ۱۲ درصد کاسته شد


پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، ميگويد که اقتصاد آمريکا با رشدی کند در حال توسعه است. رييس جمهوری آمريکا تصريح کرد مدتی طول خواهد کشيد تا اقتصاد آمريکا بتواند برای ۸ ميليون نفری که ظرف دوسال گذشته مشاغل خود را از دست داده اند کار ايجاد کند.

اين حاليست که وزارت بازرگانی آمريکا از کاهش رشد اقتصادی آمريکا خبر ميدهد. اقتصاددانان پيش بينی کرده اند که وزارت بازرگانی آمريکا در گزارش ۲۷ ماه اوت خود، يعنی جمعه آينده، رشد اقتصادی آمريکا را در سه ماهه دوم سال جاری نزديک به يک و نيم درصد اعلام خواهد کرد که نسبت به سه ماهه اول سال ميلادی جاری يک و سه دهم در صد تنزل کرده است.

در آمريکا همچنين بگفته انجمن مشاوران املاک از خريد خانه های نو و موجود در ماه ژوئيه ۱۲ درصد کاسته شد. در همين حال و پيش از انتشار گزارش وزارت بازرگانی، بسياری از اقتصاددانان پيش بينی کرده اند که در ماه ميلادی گذشته بر ارزش سفارشات کالاهای بادوام، يعنی کالاهاييکه عمر مصرف آنها بيش از سه سال در نظر گرفته شده، ۳ درصد افزوده شده است.

از سوی ديگر در هفته گذشته بر تعداد کسانيکه برای اولين بار تقاضای بيمه بيکاری کرده اند نيم ميليون نفر افزوده شد و اين امر تعداد کسانيکه از بيمه بيکاری استفاده ميکنند را به ۵ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر رساند. هفته گذشته همچنين بازرسان بيمه فدرال سپرده های بانکی آمريکا هفت بانک ديگر را تعطيل کردند و تعداد بانکهای بسته شده در سال ميلادی جاری را به ۱۱۸ بانک رساندند.

در اروپا بانک مرکزی آلمان که پيشتر رشد اقتصادی آن کشور در سال ميلادی جاری را نزديک به دو درصد پيش بينی کرده بود، اعلام کرد که بر اساس برآوردهای جديد رشد اقتصادی آلمان در سال ميلادی جاری به ۳ درصد خواهد رسيد.

در بريتانيا، اداره آمار آن کشور اعلام کرد که در ماه ميلادی گذشته يک و يک دهم درصد به رشد خرده فروشی افزوده شد. در همين رابطه، موسسه پژوهش خرده فروشی محصولات و خدمات اينترنتی بريتانيا ميگويد که در ماه گذشته ميزان خريد کالا از طريق اينترنت در آن کشور ۱۸ درصد افزايش يافته است.

در فرانسه دولت آن کشور در پيش بينی قبلی خود در مورد رشد اقتصادی فرانسه در سال آينده تجديد نظر کرد و آنرا از دو نيم درصد به دو درصد کاهش داد. دولت فرانسه رشد اقتصادی آن کشوردر سال ميلادی جاری را نزديک به يک و نيم درصد پيش بينی کرده است.

امّا در بازارهای مالی، هفته گذشته تغييرات قيمت سهام در بازارهای بورس آمريکا متفاوت بودند. از ارزش شاخص صنعتی داجنز و اس اند پی کاسته شده ولی نزدک ۶ واحد کسب کرد.

هفته گذشته بازارهای بورس آسيا نيز شاهد کاهش بهای شاخص های عمده سهام بودند که اين امر عمدتاً ناشی از افزايش شمار بيکاران در آمريکا بود.

XS
SM
MD
LG