لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

گايتنر: افزايش ماليات بر سرمايه گذاران عمده به اقتصاد آمريکا آسيبی نخواهد رساند


دولت پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا ميگويد اقتصاد اين کشور در حال بازسازی پس از شديدترين بحران مالی و اقتصادی خود پس از جنگ جهانی دوم است.

پس از گذشت نزديک به يک سال از برون رفت از رکود و شروع رشد اقتصادی آمريکا، نرخ بيکاری همچنان بشدت بالاست و نه تنها از کسری بودجه کشور کاسته نشده است بلکه اين کسری رکورد بالاترين مقدار خود را شکسته است.

با اين وصف تيموتی گايتنز، وزير خزانه داری آمريکا، در يک برنامه تلويزيونی در روز يکشنبه گفت ما شاهد رشد اقتصادی، و توسعه سرمايه گذاری بخش خصوصی هستيم که اين امر پيش درآمدی برای ايجاد کار و رشد بازار اشتغال خواهد بود.

آقای گايتنر افزود اگرچه بازسازی اقتصادی آمريکا به کندی صورت گرفته است ولی انتظار ميرود اقتصاد کشور در دو سال آينده همچنان با رشد متعادلی به سير خود ادامه دهد.

اقتصاد آمريکا در ماه گذشته ۱۲۵ هزار شغل از دست داد، در حاليکه بخش خصوصی تنها توانست ۸۳ هزار شغل ايجاد کند.

وزير خزانه داری آمريکا می گويد افزايش ماليات بر سرمايه گذاران عمده به اقتصاد آمريکا آسيبی نخواهد رساند ولی کمک اساسی به درآمد دولت و در نتيجه کاهش کسری بودجه خواهد کرد.

باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا در پيام هفتگی راديويی - اينترنتی خود خطاب به مردم آمريکا در همان حالی که از تصويب لايحه اصلاحات بانکی آمريکا ستايش کرد، از جمهوری خواهان نيز انتقاد کرد و گفت طرح آنان آمريکا را به عقب خواهد برد.

پرزيدنت اوباما گفت «من در اين هفته لايحه رفرم وال استريت را امضاء کردم، لايحه ای که از مصرف کنندگان و تمام اقتصاد ما در برابر بی مسؤليتی و بی اعتنايی که ما را به بدترين رکود اقتصادی زمان خود هدايت کرد؛ حمايت ميکند.»

رييس جمهوری آمريکا گفت لايحه ای را که در هفته گذشته پس از تصويب کنگره امضاء کرد، ستون اصلی طرح اقتصادی وی برای بيرون آوردن آمريکا از رکود اقتصادی است.

اين رفرمی است که سوء استفاده وام دهندگان و شرکتهای بزرگ کارت های اعتباری را متوقف خواهد کرد و ديگر پول ماليات مردم به مصرف کمک به شرکت ها و مؤسسات مالی وال استريت نخواهد رسيد.

علاوه بر آن، پرزيدنت اوباما گفت قوانين و مقررات جديد، پاسخ گويی بيشتری را از وال استريت به واشنگتن طلب ميکند.

از سوی ديگر، جمهوری خواهان در پاسخ به رييس جمهوری که بنا بر رسم متداول انجام ميگيرد، می گويند حزب جمهوری خواه راه حل های بهتر و مؤثرتری برای بيمه های درمانی، ايجاد مشاغل جديد و همچنين بهبود اقتصادی ارائه کرده است.

«مايک پينسی» عضو جمهوری خواه مجلس نمايندگان از ايالت اينديانا و رييس کميته جمهوری خواهان در پاسخ خود به پرزيدنت اوباما گفت جمهوری خواهان برای لغو قانون جديد بيمه های درمانی فعاليت خواهند کرد. علاوه بر آن، با افزايش هزينه های دولت نيز مخالف هستند.

در همين حال پرزيدنت اوباما ميگويد طرح های جمهوری خواهان به بدهی ملی خواهد افزود و باعث از بين رفتن مشاغل بيشتری خواهد شد.

XS
SM
MD
LG