لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

گزارشهای اقتصادی متناقض از کشورهای عمده صنعتی می رسد


عليرغم پيش بينی اخير صندوق بين المللی پول مبنی بر افزايش نرخ رشد اقتصادی جهان، گزارشهای اقتصادی متناقض از وضع اقتصادی کشورهای عمده صنعتی، از جمله احتمال کاهش رشد اقتصادی آمريکا منتشر شده که افزايشِ رشد اقتصادی جهان را کمرنگ می کند.

بمنظور مقابله با نرخ بالای بيکاری و توسعه انرژيهای بازيافتی و کاهش ماليات بر صنايع، پرزيدنت باراک اوباما از کنگره آمريکا خواست تا ۵ ميليارد دلار ديگر به لايحه ماليات بر انرژی که اکنون مجلس سنای آمريکا سرگرم رسيدگی به آن است، افزوده شود.

در خبری ديگر از آمريکا ديويد آکسل راد، مشاور کاخ سفيد واشنگتن خبر از ثبات اقتصادی کشور ميدهد و انتقاداتی که دولت پرزيدنت اوباما را متهم به وضع مقررات بيش از حدی برای مشاغل و وال استريت می کنند، رد کرد.

در همين حال کارشناسان پيش بينی می کنند در گزارش وزارت بازرگانی آمريکا که قرار است بزودی منتشر شود از ميزان مصرف مردم و شرکتها در ماه گذشته که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد، کاسته شده باشد.

در اروپا، جرج آزبورن، وزير دارائی بريتانيا ميگويد که کاهش بودجه بريتانيا بخاطر کاهش کسری بودجه و جلوگيری از انقباض تدريجی اقتصاد آن کشور صورت گرفته است. با اين حال موسسه ارزيابی ارنست يانگ ميگويد که گزارش منافع شرکتها در بريتانيا در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری به پائين ترين سطح خود در هفت سال گذشته رسيده است.

اما در حاليکه اکثر کشورهای جهان با مشکل بيکاری روبرو هستند بازار اشتغال در کانادا بسيار پر رونق است. در پی ايجاد نزديک به ۲۵ هزار شغل در ماه می، و ۱۰۸ هزار شغل در ماه آوريل، بيش از ۹۳ هزار شغل ديگر نيز در ماه گذشته ايجاد شد که ۵ برابر پيش بينی کارشناسان اقتصادی است.

در آسيا، بر ارزش حجم صادرات و واردات چين در ماه گذشته افزوده شد، و مازاد تجارت خارجی آن کشور به ۲۰ ميليارد دلار رسيد که در تاريخ آن کشور بيسابقه بود. و از سوی ديگر بانک مرکزی چين اعلام کرد که اندوخته ارزی آن کشور در ماه گذشته به دو تريليون و ۴۵ ميليارد دلار، يعنی بالاترين ميزان خود رسيده است، که عمدتاً ناشی از کاهش ارزش برابری يورو بود.

در رويدادی در منطقه خليج فارس، دو بازار بورس سهام دوبی، بنام های بازار بورس نزدک و بازار بورس مالی دوبی، از روز يکشنبه همکاريهای نزديک و جديدی را آغاز کردند. بر اساس توافق جديد، سرمايه گذاران ميتوانند کليه خريد و يا فروش سهام خود را در مرکز بازار بورس مالی دوبی به انجام برسانند. همچنين در ماه گذشته برقيمت اجناس در عربستان سعودی ۵ و نيم درصد، و در مصر نزديک به يازده درصد افزوده شد.

XS
SM
MD
LG