لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان


مدير عامل صندوق بين المللی پول: بدهی کشورهای پيشرفته تا سال ۲۰۱۴ بيشتر از ارزش حجم توليدات داخلی آنها خواهد شد

دامينيک استراس کان مدير عامل صندوق بين المللی پول در سخنانی که در دانشگاه کمبريج بريتانيا ايراد کرد بدهی کشورهای پيشرفته صنعتی جهان را چالشی بسيار نگران کننده خواند. او پيش بينی کرد که بدهی کشورهای پيشرفته تا سال ۲۰۱۴ بيشتر از ارزش حجم توليدات داخلی آنها خواهد شد. مدير عامل صندوق بين المللی پول خواستار همکاريهای بين المللی گسترده تر برای استحکام سيستم مالی جهان شد. او همچنين هشدار داد که بازسازی اقتصادی جهان شکننده و نامتعادل است و نياز به تداوم کمک های کشورهای پيشرفته دارد.

چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان
چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان

سفر تيموتی گايتنر به چين اين نظريه را تقويت ميکند که چين بزودی در سياست ارزی خود تجديد نظر خواهد کرد

در خبری ديگر در حاليکه نمايندگان آمريکا و چين در تعطيلات آخر هفته همچنان به مذاکرات و مانورهای ديپلماتيک خود بر سر بالابردن ارزش برابری يوآن واحد پولی چين در جزيره هانيان، واقع در جنوب چين ادامه ميدهند، اما مسافرت غير منتظره روز پنجشنبه تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا به چين و ديدار وی با معاون نخست وزير آنکشور در امور اقتصادی، اين نظريه را تقويت ميکند که چين بزودی در سياست ارزی خود تجديد نظر خواهد کرد. چين از زمان آغاز مذاکرات و همچنين بعلت سفر اين هفته هوجينتائو، رئيس جمهوری آن کشور، به آمريکا بطور محسوسی از لحن انتقاد آميز خود نسبت به واشنگتن کاسته است. گفته ميشود که توافق دوکشور دو تا سه در صد بر ارزش برابری يوآن در مقابل دلار آمريکا خواهد افزود، که اين امر اولين گامی خواهد بود که قدرت رقابتی کالاهای ساخت آمريکا را در بازارهای جهانی در برابر اجناس چينی تقويت خواهد کرد. در حال حاضر ارزش هر دلار آمريکا برابر با شش و ۸ دهم درصد يوآن است که چين آنرا از سال ۲۰۰۸ تا بحال ثابت نگهداسته است.

چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان
چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان

چين برای اولين بار در شش سال گذشته کسری موازنه تجارت خارجی داشته است

در رويدادی ديگر چين اعلام کرد اقتصاد آنکشور ماه پيش، برای اولين بار در شش سال گذشته، کسری موازنه تجارت خارجی داشته است. سخنگوی وزارت بازرگانی چين گفت که در ماه مارس واردات آن کشور بيش از ۷ ميليارد و ۲۴۰ ميليون دلار بيش از صادرات آن کشور بود. سخنگو افزود کسری موازنه تجارت خارجی چين عمدتاً ناشی از واردات نفت، مواد خام صنعتی و اتومبيل بوده است. فروش اتومبيل های شخصی در چين در ماه گذشته ۶۳ درصد، و در سه ماهه اول سال جاری ۷۶ درصد افزايش يافته است.

۱۶ کشور حوزۀ يوروی اتحاديه اروپا با ارائه ۴۰ ميليارد وام به يونان موافقت کردند

در خبری ديگر ۱۶ کشور حوزۀ يوروی اتحاديه اروپا بمنظور نجات سيستم بحران زده مالی يونان، با ارائه ۴۰ ميليارد دلار وام به آن کشور موافقت کردند. و اما در بازارهای مالی هفته گذشته بر ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آمريکا و اروپا برای ششمين هفته متوالی افزوده شد.

XS
SM
MD
LG