لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان


چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان
چند خبر اقتصادی از آمريکا و جهان

در هفته های اخير تنش های بين آمريکا و چين بر سر ارزش برابری يوان، واحد ارزی چين، بطور فزاينده ای افزايش يافته است. از سال ۲۰۰۸ ميلادی تا بحال چين ارزش برابری واحد پولی خود را ثابت نگهداشته است و هر دلار آمريکا برابر با ۶ و ۸۳ صدم يوان است. آمريکا چين را متهم کرده است که آنکشور عمداً با پائين نگهداشتن ارزش برابری پول خود از امتياز ناعادلانه ای در تجارت جهانی برخوردار شده است.

اخيراً ۱۳۰ نفر از قانونگزاران آمريکا از پرزيدنت اوباماو تيموتی گايتنر وزير خزانه داری آمريکا مصراً خواسته اند تا چين را بخاطر پائين نگهداشتن واحد پولی خود تحت فشار بگذارند.

رئيس جمهوری آمريکا اوائل ماه جاری از چين مصراً خواست که به منظور کمک به توازن اقتصاد جهانی ارزش برابری واحد پولی خود را شناور سازد، يا بعبارت ديگر اجازه دهد بازارهای ارزی جهان ارزش برابری آنرا تعيين کنند. در همين رابطه انتظار ميرود که وزير خزانه داری آمريکا نيز در ماه آينده گزارشی را منتشر سازد که در آن چين را بعنوان کشوری معرفی خواهد کرد که در ارزش برابری واحد ارزی خود دستکاری و اختلال ميکند.

روزنامه خلق چين روز يکشنبه به نقل از چن دمينگ وزير بازرگانی چين نوشت که اگر آمريکا بعنوان اعتراض به ارزش برابری يوان دست به تحريم های تجاری و يا مجازاتهای ديگر بزند چين نيز احتمالاً دست به اقدامات تلافی جويانه خواهد زد.

پال کروگمن استاد دانشگاه پرينستون و برنده جايزه نوبل، کسادی اقتصاد آمريکا بزرگترين اقتصاد جهان را ناشی از پائين نگهداشتن عمدی ارزش يوان ميداند.

در خبری ديگر بن برنانکی رئيس بانک مرکزی آمريکا کمک و خريد سهام برخی موسسات مالی بزرگ از سوی دولت را غيرمعقول خواند و گفت سيستم مالی و اقتصاد کشور نبايد وابسته به چند موسسه مالی باشد. او گفت که مقررات جديد نظارت و کنترل بر بانکها و ساير موسسات مالی را افزايش خواهد داد و از وقوع بحرانهای مالی مشابه ای در آينده جلوگيری خواهد کرد. آقای برننکی قول داد که نرخ اصلی بهره های بانکی را که در حال حاضر نزديک به صفر است برای مدتی همچنان پائين نگه خواهد داشت.

در خبری ديگر جان ليپسکی معاون اول مديرعامل صندوق بين المللی پول روز شنبه طی ايراد سخنانی در پکن تداوم محرکهای اقتصادی در سال جاری را برای رشد اقتصاد جهانی مناسب خواند، اما در عين حال به کشورهای ثروتمند هشدار داد که ميزان بدهی و کسری بودجه خود را کاهش دهند. او پيش بينی کرد که تا سال ۲۰۱۴ ميلادی بدهی برخی از کشورهای بزرگ صنعتی جهان از ارزش حجم توليدات داخلی آنها بيشتر خواهد شد.

و اما در بازارهای مالی، اعلام بانک مرکزی آمريکا مبنی بر پائين نگهداشتن نرخ بهره ای بانکی هفته گذشته بر ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آمريکا افزود و بازارهای بورس اروپا نيز برای سومين هفته متوالی شاهد افزايش شاخص های عمده سهام بودند.

XS
SM
MD
LG