لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

پیش بینی رشد اقتصادی سال آينده


پیش بینی رشد اقتصادی سال آينده
پیش بینی رشد اقتصادی سال آينده

يک مرکز پژوهشی معتبر آمريکا چشم انداز تاريک تری از اقتصاد جهانی در سال آينده به تصوير کشيده است. يوری دابوش، مدير برنامه بين المللی اقتصاد در بنياد کارنِگی و مدير سابق تجارت بين المللی در بانک جهانی، رشد اقتصاد جهانی در سال آينده را نااميد کننده خواند، اما گفت که فاجعه آميز، نخواهد بود. آقای دابوش بحران مالی اروپا، سستی رشد اقتصادی در آمريکا، و کاهش رشد اقتصادی در کشورهای عمده در حال رشد را از عوامل عمده ضعف اقتصاد جهانی در سال آينده خواند. «دابوش» ميانگين رشد اقتصادی جهان در سال آينده را ۴ درصد پيش بينی کرد که کمتر از ميانگين رشد اقتصاد جهانی در سال جاری است. مدير برنامه بين المللی اقتصاد در بنياد کارنِگی گفت: سستی مالی اقتصاد غرب، به ويژه کاهش تقاضا، بحران بدهی اتحاديه اروپا، و وحشت از سرايت بحران های مالی به ساير نقاط جهان، کشورهای در حال رشد را تحت فشار مالی و اقتصادی عمده ای، قرار خواهد داد.

اما در آمريکا، ميزان مصرف مردم افزايش يافت ولی ميزان آن کمتر از پيش بينی کارشناسان اقتصادی بود. وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد که در ماه ميلادی گذشته ميزان مصرف مردم، يک دهم درصد افزايش يافت. ميزان مصرف مردم ۷۰ درصد اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد. وزارت بازرگانی همچنين گفت که در ماه گذشته بر ميزان درآمد مردم نيز يک دهم درصد افزوده شد که کمترين ميزان افزايش در ۴ ماه گذشته بود. تحليلگران، کسادی بازار اشتغال را يکی از عوامل عمده کندی رشد درآمد عنوان کرده اند.

در همين حال بر ميزان سفارشات کالاهای بادوام آمريکا افزوده شد، که بسياری از تحليلگران اقتصادی آن را بسيار اميدوار کننده خواندند. وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد که در ماه گذشته بر ارزش حجم سفارشات کالاهای بادوام، يعنی کالاهايی که عمر مصرف آنها بيش از ۳ سال در نظر گرفته شده، مانند اتومبيل و يخچال، ۳ و ۸ دهم درصد افزود شد. کارشناسان اقتصادی که رشد سفارشات کالاهای بادوام را ۲ درصد پيش بينی کرده بودند گزارش وزارت بازرگانی آمريکا را بسيار اميدوار کننده عنوان کردند. در صنعت هواپيماسازی، سفارش هواپيما به کارخانه هواپيماسازی بويينگ آمريکا از ۷ فروند در ماه اکتبر به ۹۶ فروند در ماه نوامبر، افزايش يافت.

در آسيا، اقتصاددان نامدار چينی تجديدنظر در ساختار اقتصادی چين را موضوع مرگ و زندگی برای اين کشور خواند. لی يِن ئينگ، اقتصاددان چينی، در مجمع اقتصادی چين گفت: تجديدنظر در ساختار اقتصاد شهری و روستايی چين مهمتر از ميزان حجم توليد ناخالص داخلی اين کشور است. آقای لی گفت اقتصاد فعلی چين شکاف عميقی بين درآمد اهالی روستا و شهرنشينان ايجاد کرده است. آقای لی افزود که برای افزايش مصرف داخلی بايد سطح درآمد مردم را بالا برد. پس از کاهش تقاضا برای کالاهای چينی در بازارهای جهانی، دولت چين توجه خود را به مصرف داخلی معطوف کرده تا کاهش صادرات اين کشور را جبران کند. دولت چين متعهد شده است که درسال ميلادی آينده، نياز و مصرف داخلی را توسعه و سطح درآمد مردم، به ويژه افراد فقير را بالا ببرد. آقای لی گفت که افزايش درآمد مردم به تنهايی کافی نيست بلکه دولت بايد، ضمن اجرای برنامه های رفاهی و تامين اجتماعی، دست به ساخت خانه های فروشی و اجاری ارزان قيمت بزند. در همين رابطه وزير مسکن و توسعه شهر و روستای چين روز جمعه گذشته اعلام کرد که دولت در نظر دارد دست به ساخت و نوسازی ۷ ميليون خانه برای افراد کم درآمد بزند.

XS
SM
MD
LG