لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

همزمان با روز جهانی آب: چالشهای امنیتی کمبود آب


سودان جنوبی، زنان در تلاش برای یافتن آب
سودان جنوبی، زنان در تلاش برای یافتن آب

وزیر امورخارجۀ آمریکا همزمان با روزجهانی آب درواشنگتن سخنرانی کرد. گزارشی نیز درباب چالشهای امنیتی کمبود آب در جهان منتشر شده است.

همزمان با روز جهانی آب- پنج شنبۀ بیست و دوم مارس، سوم فروردین- هیلاری کلینتون طی سخنانی در واشنگتن بر اهمیت منابع آب تأکید ورزید و به خطر بی ثباتی ناشی از کمبود آن نیز اشاره کرد.

وی افزود: " هرسال نزدیک به دو میلیون نفر در جهان درپی ابتلا به بیماریهای قابل پیشگیری جان می دهند؛ بیماریهایی که با آب پاکیزه و رعایت بهداشت، قابل اجتنابند. "

همزمان با روز جهانی آب: چالشهای امنیتی کمبود آب
همزمان با روز جهانی آب: چالشهای امنیتی کمبود آب
وزیر امورخارجۀ آمریکا در ادامۀ سخنان خود گفت که کمبود آب در جای جای جهان- از جمله در ایالات متحده- به گونه ای فزاینده مشکل آفرین شده است.

در این حال، گزارشی که نهادی به نام شورای ملی اطلاعات آمریکا تهیه کرده است، حاکی از آن است که بسیاری از مناطق جهان با چالش کمبود آب مواجه خواهند شد که خطر بی ثباتی و تضعیف دولتها را نیز بیشتر می کند.
این گزارش همچنین می گوید که چالش کمبود آب طی سالهای آینده، میزان تنش را در کشورها افزایش خواهد داد و مانع از آن خواهد شد که این کشورها با ایالات متحده همکاری کنند. این گزارش با هدف برآورد تأثیر مشکلات جهانی کمبود آب بر منافع امنیتی آمریکا طی سه دهۀ آینده تهیه شده است.

برمبنای این گزارش، مناطقی که بیش از همه تحت تأثیر این کمبود خواهند بود، آفریقای شمالی، خاورمیانه و آسیای جنوبی هستند. اما یک مقام ارشد امنیت آمریکا معتقد است که بحران آب به تنهایی سبب تضعیف یا بی ثباتی دولتها نخواهد شد.

این مقام امنیتی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، به صدای آمریکا می گوید که مثال بارز این مسئله، خاورمیانه است و این که نمی توان پیش بینی کرد که کمبود آب و وضعیت کنونی این نقطه از جهان، در نهایت چگونه از یکدیگر تأثیر خواهند پذیرفت.

در این حال، گزارش شورای ملی اطلاعات آمریکا پیش بینی کرده است که درگیری بر سر آب میان کشورهای جهان- دست کم طی دهۀ آینده- بعید به نظر می رسد. با این وصف، همین گزارش حاکی از آن است که مشکلات اجتماعی، تنشهای سیاسی و چالشهای اقتصادی، در تلفیق با کمبود منابع آب، ممکن است به تضعیف ساختار دولتها بیانجامد.

گزارش شورای ملی اطلاعات آمریکا که همزمان با روزجهانی آب انتشاریافته، توصیه می کند که مدیریت بهتر منابع آبی و سرمایه گذاری در صنایعی چون کشاورزی، بهترین راه حل مشکل کمبود آب خواهد بود. همین گزارش همچنین می افزاید که از آنجا که کشاورزی حدود %70 از میزان آب جهان را به خود تخصیص می دهد، فن آوری که میزان آبی را که برای کاشت محصولات گوناگون لازم است، کاهش دهد، بیشترین نیروی بالقوه را برای کاهش کمبود آب خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG