لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۳

بشار اسد زیر ذره بین روزنامه ها


بشار اسد زیر ذره بین روزنامه ها
بشار اسد زیر ذره بین روزنامه ها

وال استریت جورنال در مقاله ای با عنوان «دمشق نیازمند تغییر رژیم است» ، یادآوری می کند که واشنگتن و غرب چهار دهه به انواع بهانه ها حکومت خاندان اسد بر سوریه را توجیه کرده اند؛ از جمله آن که وزیر خارجهء ایالات متحده بشار اسد را اصلاح طلب خواند و یک مقام پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - سیا- گفت رژیم اسد اصلاً مورد علاقهء واشنگتن نیست؛ ولی می توانیم روابط بسیار ارزشمندی با آن داشته باشیم. و عذر بدتر از گناه این که "هرقدر هم رژیم اسد بد باشد، رژیم بعدی احتمالاً از آن هم بدتر خواهد بود."
در ادامهء مقاله آمده است اکنون موقع آن فرارسیده که دست از توجیه دمشق برداریم و با واقعیت آن رژیم روبه رو شویم: رژیمی که در چهل و یک سال حکومتش معیارهای جهانی را زیر پا گذاشته است: عضو مسئولیت پذیری در جامعهء بین المللی نبوده؛ گامی در جهت صلح برنداشته و از سازمان های تروریستی حمایت کرده است. باید کمک کنیم تا رژیمی با استانداردهای جهانی جایگزین آن شود.
روزنامهء گاردین چاپ لندن می نویسد تظاهرات مردم سوریه در ابعاد بسیار کوچکی آغازشد؛ اما برخورد وحشیانهء دولت دمشق موجب بالا گرفتن اعتراضات مردمی و گسترش دامنه آن شده است. همزمان با کشتار مردم سوریه توسط نیروهای ارتش، رژیم اسد می کوشد تا تظاهرات را توطئه خارجی، نقشه تبهکاران مسلح، و شورش های فرقه ای جلوه بدهد؛ اما این همه به زیان بشار اسد تمام شده، و او را به پرتگاه بی بازگشت شکست کشانده است.
و در مقاله ای در نشریهء اینترنتی هافینگتن پست آمده است سال دوهزاروپنج هنگامی که تحولات دموکراتیک در لبنان به سه دهه اشغال نظامی آن کشور توسط سوریه پایان داد، جرقهء انقلابهای دموکراسی خواهانه در خاورمیانه زده شد. آن زمان فرصت خوبی برای آمریکا بود تا به رژیم های حاکم بر منطقه از جمله سوریه، برای حرکت به سوی دموکراسی فشار آورد؛ و دست سوریه و دولت تهران را از نفوذ بر منطقه کوتاه کند. این فرصت اکنون برای بار دوم فراهم شده است؛ و ایالات متحده باید تا سرنگونی رهبران خودکامه و رسیدن کشورهای انقلابی خاورمیانه به دموکراسی، در کنار مردم بایستد.

XS
SM
MD
LG