لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۹

مرور مطالب برخی از نشریات بین المللی درباره ایران


روزنامه دیلی استار چاپ لبنان در مطلبی که منتشر کرده به مصوبه هیات وزیران دولت ایران اشاره کرده که بر اساس آن قرار است با هزینه ۱۵ میلیارد دلاری ظرف چهار سال ظرفیت نفت ایران بیش از نیم میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
این روزنامه این سوال را مطرح کرده که تهران که هم اکنون زیر فشار تحریمهای بین المللی است که مراکز مالی و فروش نفتش را هدف قرار داده، چگونه این مبلغ را تامین خواهد کرد.

روزنامه یو اس ای تودی در مقاله ای با اشاره به هک شدن سایت سونی پیکچرز توسط هکرهایی از کره شمالی نوشته که گزارش شرکت سایلَنس که متخصص امور امنیت شبکه های اینترنتی است نوشته که هکرهایی از ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون به شبکه های دولتی و زیرساختی کشورهای کانادا، چین، برخی کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای آسیایی نفوذ کرده اند.
به نوشته این روزنامه شاید علت واکنش ایران به این شیوه تاثیر مخرب بد افزار استاکس نت بوده که مقامات ایران را بر آن داشت که چاره ای بیندیشند و بنابراین هم اکنون به برپایه گزارش شرکت سایلَنس توانایی تهاجمی سایبری ایران افزایش یافته است.
و این باعث شد که مقامات وزارت امنیت داخلی و پلیس فدرال با صدور بخشنامه هایی به شرکتها نسبت به اینکه هدف هکرهای ایرانی قرار بگیرند، هشدار دهند.

مجله آتلانتیک در مقاله ای تحت عنوان گرمی رابطه با تهران نوشته است که تنش زدایی بین دو کشور طبق اصول سیاست خارجی بر پایه نیاز است و نه بر اساس امیال دو طرف.
حالا که احتمال به فرجام رسیدن مذاکرات اتمی وجود دارد، منافع اسرائیل نمی تواند مانع گرم شدن روابط بین تهران و آمریکا شود چه در زمان این رییس جمهور و چه در آینده، زیرا این فرصتی است که ممکن است در هر قرن تنها چند بار بدست آید
به نوشته آتلانتیک مثلا آمریکا به تهران برای مبارزه با گروه افراطی داعش و استفاده از نفوذش بر دولت شیعه عراق برای تعدیل نگرشش نسبت به اهل سنت درون کشور نیاز دارد. و همچنین برای برداشتن بشار اسد از حکومت سوریه میتوانند با هم همکاری کنند. نفوذ ایران میتواند به ثبات در افغانستان کمک کند و تاکنون آمریکا حضور ایران در ان کشور را تشویق کرده است.
این نشریه در ادامه می نویسد اما در هر صورت، روابط ویژه آمریکا با اسرائیل پا برجا خواهد ماند. و ایجاد روابط بهتر با تهران موجب می شود که واشنگتن فرصت بهتری برای تعامل با مسائل اروپای شرقی پیدا کند.

روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله ای با اشاره به استخراج نفت از راه شکافت هیدرولیکی از شیلهای نفتی، نوشته که یکی از دلایل کاهش قیمت نفت، استفاده آمریکا به عنوان یکی از عمده مصرف کنندگان، از این روش برای استخراج نفت داخلی است و این مسالی موجب برهم خوردن وضعیت اقتصادی کشورهای سرکوب کننده مانند ایران، روسیه، بلاروس و ونزوئلا شده است.
وال استریت می افزاید؛ با اتکای آمریکا به نفت داخلی خود، اهرم فشار کشورهای سرکوب کننده بی اثر شده است. ظرف ۵ ماه گذشته قیمت نفت نیم بها شده است.

مثلا ونزوئلا نیازمند نفت بشکه ۱۵۱ دلاری و ایران نیازمند نفت بشکه ۱۳۱ دلاری است تا بتوانند در سال ۲۰۱۵ بودجه بدون کسری داشته باشند. مشکلات اقتصادی روسیه که ۴۵ درصد بودجه دولت آن به نفت اتکا دارد نیز کاملا مشهود است. همچنین عربستان سعودی که بزگترین تولید و صادر کننده نفت در جهان است، در صورتی که نفت در ۲۰۱۵ حدود ۶۰ دلار بماند تولید ناخالص داخلی عربستان ۱۴ درصد کاهش خواهد یافت.
این امر باید لبخند را به چهره لیبرالها، و ترقی خواهان آمریکا بیاورد، زیرا اگر چه این نوع استخراج نفت نگرانی زیست محیطی را به همراه دارد، اما حالا به نوشته وال استریت شیل نفتی توان سرنگونی بدترین رژیمهای جهان را دارد.

XS
SM
MD
LG