لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

ایران در رسانه های جهان


ایران در رسانه های جهان
ایران در رسانه های جهان

تصویب پیمان کنترل تسلیحات اتمی بین آمریکا و روسیه که به پیمان " استارت جدید " معروف شده است، یکی از اولویت های سیاست خارجی کاخ سفید است.

اگر این قرارداد مهم کنترل تسلیحات اتمی که روزنامه نیویورک تایمز جمهوری اسلامی ایران را نیز در چهارچوب آن آورده است در دوران فترت کنگره آمریکا، یعنی تا پیش از شروع دوره جدید کنگره در سوم ماه ژانویه آینده به تصویب نرسد؛ کاخ سفید نگران آنست که آیا میتواند دو سوم راًی لازم یا ۶۷ راًی را برای تصویب آن در دوره جدید کنگره داشته باشد یا نه؟.

نیویورک تایمز می نویسد پرزیدنت اوباما برای راًی گیری در باره تصویب این پیمان فشار می آورد و می گوید عدم تصویب این پیمان روابط آمریکا را با روسیه و همچنین ائتلاف بین المللی را در مخالفت با برنامه اتمی ایران در معرض خطر قرار میدهد. پرزیدنت اوباما همچنین پیمان جدید کنترل تسلیحات اتمی بین آمریکا و روسیه را یک امر ضروری برای امنیت ملی آمریکا بشمار می آورد و می گوید هیچ مسئله ای مهم تر از تصویب این پیمان در دوران فترت کنگره وجود ندارد.

مجله اشپیگل چاپ آلمان در مقاله ای با عنوان " خطرات روزنامه نگار بودن در ایران" می نویسد که دهها روزنامه نگار در زندان های ایران بسر میبرند. رژیم رئیس جمهوری محمود احمدی نژاد در برابر انتقادها بسیار پرخاشگرانه عمل می کند و این امر بطور فزاینده ای روزنامه نگاران خارجی را نیز در بر می گیرد. اشپیگل می نویسد که نیروهای امنیتی رژیم هفته هاست که هر حرکت روزنامه نگاران را دنبال می کنند.

همکاران یک روزنامه نگار ۳۴ ساله ایرانی می گویند همین هفته گذشته بود که ماًمورین رژیم به او تلفن کرده بودند. پیغامشان چه بود؟ یا این برنامه ها را کنار بگذار یا بازداشت خواهی شد. اشپیگل مینویسد وی اکنون یک فرد آزاد است اما معلوم نیست که این آزادی تا چه مدت دیگر طول بکشد.

... و روزنامه لس آنجلس تایمز در مقاله ای سخن از کم شدن کتاب خوانی در جمهوری اسلامی ایران می گوید، مسئله ای که مقامات و همچنین روحانیون نیز در باره آن هشدار داده اند.

ایران طی سی سال گذشته بر مسئله سواد آموزی سرمایه گزاری کرده است اما مقامات ایرانی می گویند ایرانی ها علاقه چندانی به کتاب خوانی ندارند و هر چند که فروش بسیاری از رمان های خارجی در ایران زیاد است، اما گفته می شود که فرهنگ کتاب خوانی هنوز آنطوری که باید در ایران جا نیفتاده است.

XS
SM
MD
LG