لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

روز جهانی آزادی مطبوعات


سوم مه روز جهانی آزادی مطبوعات است. این روز را سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو – برای افزایش آگاهی از اهمیت آزادی مطبوعات ایجاد کرد. امسال یونسکو این واقعیت را برجسته می سازد که رسانه های آزاد و مستقل برای پیشرفت و توسعه انسان مهم هستند.

ایرینا بوکووا، مدیرکل یونیسف گفت « در این زمان پرآشوب و دگرگونی در سراسر جهان، از جمله چالش های جدید گه همکاری و عمل جهانی را ایجاب می کند، نیاز به اطلاعات درست هر گز چنین مهم نبوده است. فراهم آوردن آن، فضای نیرومندی از آزادی مطبوعات و سیستم های کارآمد را برای مسلم ساختن درک و شناخت حقوق مردم ضروری می سازد.»

با این حال، طی چند سال گذشته، در هر گوشه جهان ما شتاب بازیگران دولتی و غیر دولتی را برای خاموش ساختن رسانه ها آزادی اینترنت شاهد بوده ایم.

به گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان، در بسیاری از کشورها دولت ها با زندانی ساختن خبرنگاران به دلیل نوشتن گزارش های انتقادی ، آزادی های اساسی بیان و تجمع را ، در راه های گوناگون، سرکوب کرده اند.

برخی برای تعقیب، آزار و ارعاب انتخابی روزنامه نگاران، رسانه های مستقل و وبلاگنویس های منتقد رژیم حاکم یا اعمالش،قوانین جدیدی تصویب کردند، یاقوانین موجود را بکار گرفتند.

دیگران انتقاد را اهانتی هدفمند دیدند و بر آن شدند روزنامه نگاران را بر اساس قوانین جدید یا موچود اغلب مبهم علیه اهانت به رییس کشور یا دولت،تحت پیگرد قرار دهند.

در جای دیگر، دولت از قوانین ضد ترور و اهانت برای تعقیب روزنامه نگاران و بستن رسانه های مخالفیا به دست گرفتن کنترل آنها استفاده کرد.

و بنابراین، در چنین روزی، لازم است نقش مهمی را که رسانه های آزاد در آزاد و سالم نگاهداشتن جامعه بازی می کنند به یاد بیاوریم. از روزنامه نگارانی که تهدید می شوند، و رسانه هایی که در خطر سانسور یا تعطیل قرار دارند حمایت کنیم ، و از روزنامه نگارانی که جان خود را از دست دادند یاد کنیم.

جهان باید در کارزار جهانی برای پایان دادن به مصونیت جرائمی که علیه روزنامه نگاران صورت می گیرد متحد شود. زیرا در مورد حدود ۹۰ درصد جرائم کاری انجام نگرفته، و کمتر از ۷ درصد مواردی که در آنها روزنامه نگاران کشته شده اند، حل شده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در مقدمه گزارش امسال حقوق بشر نوشت « مطبوعات آزاد و جامعه مدنی باز نه فقط روند دمکراتیک را تهدید نمی کنند، بلکه موجب شکوفایی دمکراسی می شوند.»

XS
SM
MD
LG