لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

نگاهی به روزنامه های جهان: تحریم سومین صادرکننده نفت؟


نگاهی به روزنامه های جهان: تحریم سومین صادرکننده نفت؟
نگاهی به روزنامه های جهان: تحریم سومین صادرکننده نفت؟

وال استریت جورنال نوشته است مقامات اتحادیه اروپا در این هفته پیشنهاد فرانسه برای تحریم نفتی ایران و منع واردات نفت از سومین کشور صادرکننده نفت جهان را بررسی می کنند. این اقدام بی سابقه به منظور وادارکردن تهران به برچیدن برنامه تولید سلاح های هسته ای صورت می گیرد. نشست آتی وزیران خارجه اتحادیه اروپا تلاشی است برای اجماع سیاسی برسر تنبیه جمهوری اسلامی؛ و رایزنی ها در مورد نحوه اجرای تحریم، از هم اکنون و پیش از شروع جلسه پنجشنبه آینده آغاز شده است. وال استریت جورنال به نقل از یک مقام اتحادیه می نویسد منع واردات نفت از ایران تحریمی است که واقعاً به تهران لطمه وارد می آورد. اتحادیه اروپا با ۲۷ کشور عضو یکی از خریداران عمده نفت ایران به شمار می رود.

بلومبرگ بیزنس ویک می نویسد بهای نفت خام در بازارهای نیویورک برای دومین هفته پیاپی سیر نزولی داشت. این نشریه عامل اصلی کاهش بهای نفت خام را بالا گرفتن بحران بدهی در اروپا، و احتمال رکود اقتصادی در کشورهای حوزه یورو می داند؛ که اینک تنش های موجود در کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه را تحت الشعاع قرار داده است. در همین حال، بیزنس ویک هشدار می دهد که فراخوان فرانسه برای تحریم صادرات نفت ایران ممکن است موجب بالا رفتن دوباره بهای نفت در بازارهای بین المللی شود.
کریسچن ساینس مانیتور می نویسد با اعلام دستگیری چند نفر در ایران – که تهران آنها را عوامل سازمان اطلاعاتی آمریکا - سیا - خوانده است – جنگ پنهان ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی وارد مرحله تازه ای می شود. دولت ایران می گوید افراد دستگیر شده جاسوسان سیا بودند و هدفشان کسب اطلاعات در مورد برنامه هسته ای ایران و قعالیت های نظامی و امنیتی بود.
و واشنگتن پست نوشته است بیست و پنج سال پس از رسوایی سیاسی ای که به ایران– کنترا معروف شد، یکی از پیگردکنندگان قانونی پرونده می گوید نه پرزیدنت ریگان رئیس جمهوری وقت، و نه جورج بوش پدر – که در آن زمان معاون رئیس جمهوری؛ و در دوره بعد رئیس جمهوری شد – از لحاظ قانونی مسئول برنامه های پشت پرده ایران- کنترا شناخته نشده اند. رسوایی معامله تسلیحاتی ایالات متحده با ایران در زمان جنگ عراق با ایران در قبال آزادی گروگان های آمریکایی در لبنان در سال های ۱۳۶۴ و ۶۵، که به ایران گیت هم معروف شد، اعتبار هر دو رئیس جمهوری پیشین آمریکا را خدشه دار کرد. ایران-کنترا پس از رسوایی واترگیت، دومین رسوایی بزرگ سیاسی در تاریخ آمریکا محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG