لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

نگاهی به روزنامه های جهان: پیشنهاد قطعنامه محکوم کردن تروریسم در سازمان ملل


نگاهی به روزنامه های جهان: پیشنهاد قطعنامه محکوم کردن تروریسم در سازمان ملل
نگاهی به روزنامه های جهان: پیشنهاد قطعنامه محکوم کردن تروریسم در سازمان ملل

واکنش تازه عربستان سعودی به توطئه نافرجام ترور سفیر آن کشور در واشنگتن؛ و دیگر تحولات در ارتباط با ایران در روزنامه های امروز جهان

جروزالم پست نوشته است هیأت نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل متحد امروز پیش نویس قطعنامه ای را به مجمع عمومی ارائه می کند که طرح منتسب به ایران برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن را محکوم کند. قطعنامه پیشنهادی تروریسم را به هر شکلی از جمله حشونت علیه هیأت های دیپلماتیک و کنسولی و نمایندگان سیاسی کشورها محکوم می کند. پیش نویس قطعنامه مستقیماً ایران را مسئول توطئه ماه گذشته برای ترور سفیرعربستان ندانسته یا خواستار محکوم کردن تهران نشده؛ اما از ایران خواسته است تا به تعهداتش در چارچوب قوانین بین المللی گردن بگذارد؛ و همکاری کند تا عدالت در مورد کسانی که در طراحی، تأمین بودجه، و سازماندهی ترور سفیر عربستان دست داشته اند، اجرا شود. جمهوری اسلامی دست داشتن در توطئه را تکذیب کرده است.
در همین حال، نسخه انگلیسی روزنامه لبنان به نقل از یکی از شاهزادگان سعودی نوشته است ریاض با حمله نظامی به ایران مخالف است. ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعاتی عربستان و سفیر پیشین آن کشور در واشنگتن حمله به ایران را عملی احمقانه؛ و انجام آن را فاجعه بار خوانده است. وی بر این باور است که حمله به ایران، مردم را به حمایت از دولت سوق خواهد داد؛ و آنها را برای تولید سلاح هسته ای مصمم تر خواهد کرد.
جزورالم پست در گزارش دیگری می نویسد حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، هرگونه ارتباط اسرائیل یا آمریکا با انفجار روزشنبه در زاغه مهمات موشکی بیدگنه را رد کرده است. وی گفته است این سانحه در جریان تحقیقات سپاه پیش آمد و توليد محصول تحقيقاتي را كه مي تواند مشت محكمي بر دهان استكبار و رژيم اسرائیل باشد تنها دو هفته به تعويق انداخت.
به نوشته روزنامه فرانسوی لزکو ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا بر سر گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، و احتمال استفاده از آن برای مقاصد نظامی به اجماع نزدیک شده اند؛ لزکو می نویسد این کشورها مذاکرات فشرده ای را برای ارائه یک قطعنامه در مورد ایران به هیأت مدیره آژانس آغاز کرده اند؛ اما هنوز معلوم نیست که کشورهای غربی بتوانند نظر موافق چین و روسیه را در این باره جلب کنند.
و لیبراسیون به نقل از وزیر خارجه ایران می نویسد ایران در پاسخ به گزارش اخیر آژانس، نامه ای مستدل به آژانس و همه کشورها و سازمان های بین المللی مرتبط خواهد فرستاد. علی اکبر صالحی گفته است تهران با صبر و حوصله، و با ارائه اطلاعات کامل، به ویژه بخشی از گزارش را که به احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته ای ایران اشاره دارد جواب خواهد داد.
و ستون نظرات نیویورک تایمز نامه یکی از خوانندگان را منتشر کرده که نوشته است برای بازداشتن ایران از ادامه برنامه هسته ایاش، به اسرائیل رو کنید. نویسنده پیشنهاد می کند که به جای جنگ یا تحریم یا برخورد با کشورهایی که با ایران معاملات نظامی دارند، راه کم هزینه تر و آسان تر این است که از اسرائیل بخواهیم تا زرادخانه هسته ای عظیمش را منهدم کند؛ این اقدام ایران یا هر کشور دیگر خاورمیانه را از تلاش برای دستیابی به سلاح های بازدارنده مشابه اسرائیل بی نیاز می کند.

XS
SM
MD
LG