لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

نگاهی به روزنامه های جهان: آیا زمان اقدامات شدیدتر علیه ایران فرا رسیده است؟


روزنامه کانادایی گلوب اند میل نوشته است گزارش هفته پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی زمینه را برای اقدامی قاطع علیه تهران فراهم کرده است. این روزنامه می نویسد گزارش آشکارا خاطرنشان می کند که ایران در کدام بخش های برنامه اتمی اش نتوانسته است آژانس را متقاعد کند که سلاح هسته ای نساخته است؛ البته مردم سال هاست که باور دارند ایران دست به کار تولید سلاح هسته ای است؛ اما گزارش آژانس، مهر تأییدی است که دیرباورترین افراد را هم متقاعد می کند.

به نوشته دیلی تلگراف چاپ لندن، در پی بالا گرفتن تنش ها میان تهران و واشنگتن، دولت آمریکا در نظر دارد چهار هزار و نهصد "بمب هوشمند" به امارات بفروشد که با قدرت هدف گیری بالا، می تواند انبارهای زیرزمینی تسلیحات ایران را نشانه بگیرد. در صورت چنین معامله ای میان ایالات متحده و امارات، نیروی هوایی امارات خواهد توانست تأسیسات زیرزمینی و تونل هایی را هدف گیری کند که ظن می رود ایران در آنها مشغول تولید سلاح اتمی است. دولت آقای اوباما همچنین تلاش دارد تا شش عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر، امارات متحده عربی و کویت را به عنوان وزنه مخالف در برابر ایران متحد کند.

دیلی استار – روزنامه انگلیسی زبان چاپ لبنان – می نویسد در حالی که فشارهای بین المللی برای حمله به ایران شدت گرفته است، سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان به ایالات متحده و اسرائیل هشدار داده که حمله به ایران یا سوریه تمام منطقه را درگیر خواهد کرد. وی در سخنانی به مناسبت روز شهدا گفت هر کس جرأت کند به ایران حمله کند با واکنش دو چندان شدیدتر ایران روبه رو خواهد شد.

و در مقاله ای در نیویورک تایمز آمده است لحن بیانیه های رسمی واشنگتن در واکنش به گزارش اخیر آژانس، در کمال شگفتی بسیار ملایم است. به نظر می رسد ارزیابی کشورهای بزرگ از برنامه اتمی ایران با نظر واشنگتن متفاوت است؛ این چالش واشنگتن را با بحران اعتبار رو به رو کرده است. از سوی دیگر، ظاهراً در خود آمریکا نیز برخی از مقامات دولت آقای اوباما از وی خواسته اند تا برای اعمال تحریم های فلج کننده علیه ایران، شواهد بیشتری از پرونده اتمی تهران را رو کند.

XS
SM
MD
LG