لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۷

نگاهی به روزنامه های جهان


نگاهی به روزنامه های جهان
نگاهی به روزنامه های جهان

فایننشال تایمز چاپ لندن نوشته است گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی – که روز سه شنبه منتشر می شود – بر ادعای احداث تاسیسات آزمایش سلاح های هسته ای در ایران صحه خواهد گذاشت. این روزنامه می نویسد آژانس، تصاویر ماهواره ای از یک کانتینر بزرگ فولادی – در ابعاد یک اتوبوس – در اختیار دارد که برای آزمایش مواد منفجره مورد استفاده در سلاح های هسته ای به کار می رود. تصاویر ماهواره ای از پایگاه نظامی پارچین در شرق تهران، همراه با دیگر شواهد حاکی از قصد تهران به انجام آزمایش سلاح های هسته ای است. آژانس می گوید در گزارش هفته آینده مدارک مدل سازی کامپیوتریِ سلاح هسته ای در ایران را هم ارائه خواهد کرد.

روزنامه فیگارو به نقل از یک مقام بلندپایه وزارت دفاع فرانسه می نویسد فرانسه اعتقاد دارد که ایالات متحده و اسراییل پیش از انتشار گزارش آژانس در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، دست به اقدام های پیشگیرانه نظامی علیه ایران نخواهند زد. به نوشته فیگارو، اگر گزارش این هفته آژانس، ثابت کند که تهران از برنامه اتمی اش استفاده نظامی می کند، دست واشنگتن، تل آویو، لندن و پاریس برای تشدید تحریم ها علیه ایران باز خواهد بود. اما حمله کشورهای غرب به ایران واقعی و عملی به نظر نمی رسد.

روزنامه هاآرتص چاپ تل آویو با انتشار تصاویر ماهواره ای از پایگاه نظامی پارچین در سی کیلومتری تهران نوشته است اخباری که از ایران درز کرده نشان می دهد که ایران آزمایش های حساس و نهایی برای تولید سلاح هسته ای را انجام داده است. به نوشته این روزنامه، منابع اطلاعاتی آمریکا از هشت سال پیش به این سو پژوهش های هسته ای در این پایگاه را زیر نظر دارند.

نیویورک تایمز می نویسد شاید مورد ایران پرچالش ترین آزمون برای دولت آقای اوباماست و به نظر می رسد رییس جمهوری آمریکا به جای روش پرهزینه حمله نظامی و اعزام نیرو و توپ و تانک و هواپیماهای بدون سرنشین به ایران، استفاده از تکنولوژی جدید و ارزان قیمت «بدافزار استاکس نت» و ترور دانشمندان اتمی را برای مقابله با برنامه هسته ای ایران انتخاب کرده است.

XS
SM
MD
LG