لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۴

نگاهی به روزنامه های جهان


وال استریت جورنال نوشته است نمایندگان مجلس بر سر استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی احمدی نژاد در مورد اختلاس بانکی سه هزار میلیارد تومانی به توافق نرسیدند؛ اما جلسه روز سه شنبه مجلس گوشه دیگری از کشمکش درون نظام سیاسی ایران را نشان داد. این روزنامه می نویسد پرونده اختلاس، بار دیگر گزک به دست رقبای احمدی نژاد تا به دولت او حمله کنند؛ اما این حمله و دیگر کشمکش های سیاسی، بیش از هر چیز موقعیت رهبر را که زمانی بزرگترین حامی احمدی نژاد بود متزلزل کرده است.

هافینگتن پست می نویسد کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران را در دست بررسی دارد؛ که تا چند هفته دیگر برای تصمیم گیری به سنا فرستاده می شود. اما به نظر می رسد این تحریم ها بیشتر دولت آقای اوباما را هدف گرفته است تا رژیم حاکم بر ایران. این روزنامه می نویسد قانون جدید موسوم به "قانون کم کردن از تهدید ایران"، گفتگوی مقامات آمریکا با مقامات ایرانی را بدون صدور اجازه رئیس جمهوری منع می کند؛ و از سوی دیگر دست رئیس جمهوری را در مورد استثنا در تحریم ها در موارد انساندوستانه می بندد: از جمله اجازه فروش قطعات برای تعمیر هواپیماهای مسافربری ایران، که نشانه پشتیبانی رئیس جمهوری آمریکا از مردم ایران بود.

روزنامه هاآرتص می نویسد بنجامین نتانیاهو نخست وزیر، و اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل تلاش می کنند تا حمایت اعضای کابینه را برای حمله به ایران جلب کنند. به نوشته هاآرتص، آقای نتانیاهو توانسته است موافقت برخی از وزرا از جمله وزیر خارجه را - که پیشتر مخالف سرسخت حمله به ایران بود، جلب کند.

و روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشته است سازمان ملل متحد نگران است که عبدالقدیرخان - پدر برنامه هسته ای پاکستان - اسرار اتمی را در اختیار سوریه قرار داده باشد. پیشتر در سال ۲۰۰۴ تحقیقات نشان داده بود که لیبی، کره شمالی و ایران از طریق عبدالقدیرخان تکنولوژی هسته ای شان را توسعه داده اند. تأسیسات اتمی الحسکه سوریه در نزدیکی مرز عراق بسیار به تأسیسات فرآوری اورانیوم لیبی شباهت دارد.

XS
SM
MD
LG