لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۵

نگاهی به روزنامه های جهان


نگاهی به روزنامه های جهان
نگاهی به روزنامه های جهان

نیویورک تایمز می نویسد ایران در چرخشی جدید در واکنش به توطئه ترور سفیر عربستان در واشنگتن، غلام شکوری یکی از دو مظنون توطئه را عضو سازمان مجاهدین خلق معرفی کرده است. در حالی که وزارت دادگستری آمریکا می گوید غلام شکوری مأمور عملیاتی نیروی قدس سپاه پاسداران است، خبرگزاری های وابسته به دولت جمهوری اسلامی از او به عنوان عضو سازمان مجاهدین خلق نام برده اند و می گویند او با اسامی جعلی و پاسپورت های جعلی بین تهران، واشنگتن و اردوگاه اشرف عراق در رفت و آمد بوده است. سازمان مجاهدین خلق این ادعا را تکذیب کرده و آن را ترفند تکراری جمهوری اسلامی خوانده است. غلام شکوری پس از افشای نقشه ترویستی، به ایران بازگشته است.

روزنامه گلوب اند میل چاپ تورنتو خبر می دهد که وزارت خزانه داری بریتانیا دارایی های پنج نفر را در ارتباط با توطئه ترور سفیر عربستان در ایالات متحده مسدود کرده است. این اقدام در اجرای "قانون مسدود کردن دارایی های افراد و گروه های تروریستی" انجام گرفته، و نام منصور ارباب سیر، غلام شکوری، قاسم سلیمانی فرمانده، و دو عضو ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران، در فهرست وزارت خزانه داری بریتانیا دیده می شود.

در مقاله ای در اتاوا سیتیزن، دیگر روزنامه کانادایی، آمده است ممکن است رژیم انقلابی شیعه ایران به معنای دقیق کلمه قصد انجام یک عمل تروریستی را نداشته؛ بلکه تنها هدفش از نقشهء مضحک ترور سفیر عربستان سعودی، خوار و ضعیف جلوه دادن عربستان بوده است. این اقدام شاید تنها با توجه به بالا گرفتن تنش ها میان دو کشور، و جنگ قدرت در خاورمیانه قابل توجیه باشد.

وال استریت جورنال نیز مقاله ای دارد به قلم رویا حکاکیان با عنوان شیوه آدم کشی جمهوری اسلامی در خارج از کشور. مقاله اشاره ای دارد به ترور صادق شرفکندی در سپتامبر ۱۹۹۲ در برلین، که به ماجرای میکونوس معروف شد. دولت آلمان پنج سال وقت و سه میلیون دلار صرف تحقیقات در این باره کرد تا ثابت کند وزارت اطلاعات و چند مقام بلند پایه دولت ج. ا. در ترور شرفکندی دست داشته اند. خانم حکاکیان می نویسد کسانی که فکر می کنند توطئه ترور سفیر عربستان در رستورانی در واشنگتن به دستور دولت ایران نبوده؛ کافی است نقشه این دو ترور را با هم مقایسه کنند.

XS
SM
MD
LG