لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

نگاهی به روزنامه های جهان


نگاهی به روزنامه های جهان
نگاهی به روزنامه های جهان

روزنامه آیریش تایمز چاپ دوبلین نوشته است بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اسناد و مکاتباتی را در ارتباط با ظن آمریکا به دست داشتن ایران در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن تسلیم شورای امنیت کرده است. آقای بان می گوید مکاتبات مربوط به نقشه ترور عادل الجبیر را از مقامات ایالات متحده، عربستان سعودی و جمهوری اسلامی دریافت کرده است. ایریش تایمز می نویسد دبیرکل سازمان ملل هنوز در مورد احتمال تشدید تحریم های درخواستی آمریکا علیه ایران نظری نداده است.

واشنگتن پست از آمادگی مقام های ایرانی برای رسیدگی به اتهام وارده از سوی آمریکا در مورد دست داشتن نیروی قدس سپاه پاسداران در نقشه ترور سفیر عربستان خبر می دهد. به نوشته این روزنامه علی اکبر صالحی وزیر خارجه جمهوری اسلامی با اعلام آمادگی ایران برای انجام تحقیق گفت هرچند ادعاها در این باره ساختگی باشد، ما آماده بررسی موضوع هستیم و حتی از آمریکا خواسته ایم اطلاعاتی درباره این سناریو در اختیار ما بگذارد. برخی از مقام های ایران ادعای ایالات متحده از نقشه ترور دیپلمات عربستان سعودی با عنوان «یک سناریوی ضعیف هالیوودی» نام برده و دست داشتن در آن را تکذیب کرده اند.

اما روزنامه فرانسوی لوموند نوشته است رییس جمهوری اسلامی، گفته های وزیر خارجه را رد کرده و می گوید ایران قصد انجام تحقیق درباره نقشه منتسب به نیروی قدس برای قتل سفیر عربستان را ندارد. لوموند به نقل از محمود احمدی نژاد می نویسد آمریکا هر روز اتهام جدیدی علیه ما علم می کندف ولی نمی تواند به این طریق به خواسته هایش در برابر ایران برسد.

وال استریت جورنال نیز با نگاه از زاویه ای دیگر به این رویداد نوشته است در جنجالی که بر سر توطئه ترور سفیر عربستان برپا شد، یک نکته قابل توجه از قلم افتاده و آن، رخنه گام به گام دولت ایران در آمریکای لاتین در دهه های اخیر است. مقام های نظامی و تحلیلگران سیاسی و مطبوعاتی بارها گوشزد کرده اند که نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهایی که زیر گوشِ آمریکا واقع شده اند با هدف ضربه زدن به ایالات متحده انجام می گیرد. سال ۱۳۸۴ که احمدی نژاد روی کار آمد ایران تنها شش سفارتخانه در آمریکای لاتین داشت و امروز یازده سفارت در آن قاره دارد. این سفارت ها در گذشته برنامه ریزی عملیات تروریستی در آرژانتین و ونزوئلا علیه آمریکا و اسراییل را انجام داده اند، اما گروه هایی همچون حزب الله را جلو انداخته و خود ادعای بی گناهی کرده اند.

XS
SM
MD
LG