لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

نگاهی به روزنامه های آمریکا: نظرات و تحلیل ها در رابطه با نقشه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن


عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در آمریکا، هدف سوء قصدی بود که به نیروی قدس سپاه پاسداران نسبت داده می شود.
عادل الجبیر سفیر عربستان سعودی در آمریکا، هدف سوء قصدی بود که به نیروی قدس سپاه پاسداران نسبت داده می شود.

وال استریت جورنال نوشته است کشف توطئه ترور سفیر عربستان یک زنگ خطر و هشدار بزرگ برای آمریکاست. چنانچه این طرح با موفقیت انجام می شد، یک اقدام تروریستی از سوی جمهوری اسلامی در خاک آمریکا بود؛ که شاید بتوان آن را اقدام به جنگ علیه ایالات متحده دانست. این روزنامه می نویسد که مأمور مخفی آمریکایی که در ظاهر خود را به همکاری با منصور ارباب سیار تمایل نشان داده بود، هنگامی که در جریان نقشه ترور سفیر عربستان در یک هتل قرار گرفت گفت ممکن است در این جریان عده زیادی کشته شوند؛ اما ارباب سیار پاسخ داد ایران می خواهد این فرد سر به نیست شود؛ اگر صدنفر هم با اوبه درک واصل شوند اهمیتی ندارد.

به نوشته روزنامه پولیتیکو جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، توطئه جمهوری اسلامی برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را "اقدامی گستاخانه" و تخطی از یکی از مبانی اساسی مناسبات کشورها با یکدیگر، یعنی حرمت و امنیت دیپلماتها در کشوری دیگر، خواند. آقای بایدن گفت ایران باید در برابر عمل خود پاسخگو باشد؛ و آمریکا افکار عمومی جهان را برای ادامه منزوی کردن و محکوم کردن اعمال جمهوری اسلامی متحد می کند.

روزنامه کریسچن ساینس مانیتور نوشته است بنا به گزارش ها طراح نقشه ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا قصد داشت این اقدام را با همدستی کارتل های مواد مخدر مکزیک انجام دهد؛ باندهایی که برای پول حاضرند دست به هر کاری برنند؛ اما اگر این کارتل ها واقعاً با طراحان نقشه های تروریستی هم همکاری کنند، ایالات متحده باید برای کوتاه کردن دست آنها در خاک مکزیک دست به عملیات نظامی بزند.

در سرمقاله نیویورک دیلی نیوز آمده است وقتی با رژیمی همکاری کنید که نابود کردن دنیا با سلاح اتمی را انجام وظیفه مذهبی می داند، کشتن یک دیپلمات خارجی در خاک آمریکا برایتان در حکم یک روز خوبِ عبادت و رشادت درمی آید. از زمان روی کار آمدن حکومت مذهبی در ایران در سال ۱۳۵۷، ترور شخصیت های مخالف رژیم در ایران و خارج از کشور به صورت یک کار روزمره درآمده است. اما توطئه بمب گذاری در واشنگتن نشان داد که نباید در برابر حرکات تروریستی دولت جمهوری اسلامی ساکت نشست.

و در مقاله دیگری در همین روزنامه، مایکل روبین نوشته است رویداد اخیر نشان داد که دولت آقای اوباما باید سیاست خود را در قبال ایران عوض کند.

XS
SM
MD
LG