لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

نگاهی به روزنامه های جهان: تحریم مقامات ارشد ایران در واکنش به نقض گسترده حقوق بشر


واشنگتن پست نوشته است دادگاه انقلاب رشت تصمیم دارد پرونده کشیش یوسف ندرخانی را برای صدور حکم نهایی به دفتر آیت الله خامنه ای ارجاع کند؛ و نظر رهبر را در این باره جویا شود. این روزنامه می نویسد کشاندن پای بالاترین مقام کشور به این پرونده نشان می دهد که ایران در ارتباط با حکم اعدام برای کشیش ندرخانی تحت فشار بین المللی قرار دارد.

روزنامه کانزاس سیتی استار در مقاله ای با عنوان "آزادی مذهب و سرنوشت کشیش ایرانی" می نویسد به گزارش کمیسیون آزادی مذاهب آمریکا، یوسف ندرخانی به خاطر تغییر مذهب و ترویج مسیحیت با حکم اعدام رو به روست. اما در روزهای اخیر، در حالی که حکم اعدام وی اعتراض بالاترین مقامهای بین المللی را در پی داشت، مسئولان قضایی ایران اتهام های دیگری از تجاوز تا جاسوسی برای اسرائیل بر این کشیش وارد کردند؛ و دست آخر، در گرماگرم اعتراض های جهانی به حکم اعدام ندرخانی، دیوان عالی کشور خبرها دایر بر صدور حکم اعدام او را تکذیب، و اعلام کرد پرونده او را برای تکمیل به دادگاه اولیه رسیدگی به اتهام وی بازگشت داده شده است. کانزاس سیتی استار می نویسد در حالی که در سالهای اخیر تعقیب و آزار اقلیت های مذهبی به نحو چشمگیری در گوشه و کنار جهان شدت گرفته است، اعتراض به حکم اعدام یوسف ندرخانی بیانگر پای بندی جهانیان به آزادی مذهب است.

روزنامه گاردین از وخامت وضع جسمانی آیت الله حسین کاظمینی بروجردی در زندان اوین خبر داده است. گاردین می نویسد آیت الله کاظمینی از خرداد 1386 به جرم تلاش برای جدایی دین از سیاست در زندان است؛ و گزارش عفو بین الملل حاکی است وی در اثر شکنجه های شدید به فشار خون بالا، دیابت و پارکینسون مبتلا شده است.

در خبر دیگری در گاردین آمده است مهدی کروبی موقتاً از حبس خانگی آزاد شد تا همزمان با هفتاد و چهارمین سالگرد تولدش ساعتی را در کنار خانواده بگذراند.

روزنامه لوموند با اشاره به آزادی ناصر صفاریان و محسن شهنازدار، دو نفر از شش مستندساز ایرانی که به اتهام همکاری با شبکه خبری بی بی سی دستگیر شده بودند، می نویسد مقامهای ایران همواره برنامه های فارسی شبکه بی بی سی را بخشی از توطئه غرب برای برهم زدن ثبات جمهوری اسلامی می خوانند.

و روزنامه میامی هرالد از تصمیم اتحادیه اروپا برای افزایش تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران به خاطر نقض روز افزون حقوق بشر خبر می دهد. به نوشته این روزنامه بیست و نه مقام دولت احمدی نژاد در فهرست مسدود کردن دارایی ها و منع صدور ویزا از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپاقرار دارند. وزیر خارجه بریتانیا می گوید تصمیم اعضای اتحادیه پیام روشنی است برای افرادی که نامشان در فهرست آمده؛ و دیگر مقامهای جمهوری اسلامی - که اتحادیه اعمال آنها را تأیید نمی کند، و باید در برابر اعمال خود پاسخگو باشند.

XS
SM
MD
LG