لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

نگاهی به روزنامه های جهان: موسم حج و تنش ها میان ایران و عربستان


نگاهی به روزنامه های جهان: موسم حج و تنش ها میان ایران و عربستان
نگاهی به روزنامه های جهان: موسم حج و تنش ها میان ایران و عربستان

فایننشال تایمز چاپ لندن نوشته است همزمان با سفر نخستین گروه از زائران ایرانی برای شرکت در مراسم حج تمتع امسال، نماینده آیت الله خامنه ای در سازمان حج و زیارت از دو کشور ایران و عربستان سعودی خواست تا در این زمان به اختلافات دامن نزنند. این روزنامه می نویسد تهران و ریاض پیشتر بر سر ارسال تجهیزات نظامی عربستان به بحرین و کمک به دولت بحرین در برابر اعتراضات مردمی در آن کشور تیره شده بود؛ و ناآرامی ها در منطقه عمدتاً شیعه نشین شرق عربستان تنش دیگری میان دو کشور پدید آورد. هرچند ایران و عربستان در اشاره به مداخله دیگری در مسائل منطقه ای، نامی از یکدیگر نمی برند و تنها از واژه "کشور خارجی" استفاده می کنند.

عرب نیوز چاپ جده می نویسد مشاور نظامی آیت الله خامنه ای به ترکیه هشدار داده است که باید در سیاستهای خود در برابر سوریه، سپر دفاع موشکی ناتو، و ترویج سکولاریسم در دنیای عرب تجدید نظر کند؛ و الا با مردم ترکیه و همسایگانش مشکل پیدا خواهد کرد.

نیویورک تایمز می نویسد با خروج نیروهای آمریکایی از عراق، خلائی در آن کشور به وجود می آید؛ اما نفوذ عمیق جمهوری اسلامی در سیاست عراق نخواهد توانست این خلاء را پر کند. به نوشته این روزنامه، نزدیکی تهران با دولت عمدتاً شیعه عراق و روابط نزدیک با مقتدا صدر نمی تواند جای خالی آمریکا را در عراق پر کند؛ دلیل آن ممکن است وضع نابسامان سیاسی و اقتصادی ایران، یا بی اعتمادی تاریخی اعراب به ایرانی ها باشد.

روزنامه یو اس ای تودی به نقل از یک مقام ارشد سپاه پاسداران، تظاهرات در وال استریت نیویورک و دیگر شهرهای آمریکا را شبیه به قیام در کشورهای عرب دانسته و آن را شروع "بهار آمریکا" خوانده است. به نوشته یو اس ای تودی سرتیپ مسعود جزایری گفته است این انقلاب، فروپاشی نظام سرمایه داری غربی را نوید می دهد.

و گلف تایمز نشریه انگلیسی زبان چاپ قطر از حکم یکسال زندان و نود ضربه شلاق برای مرضیه وفامهر هنر پیشه ایرانی و همسر ناصر تقوایی خبر داده است. این حکم به خاطر بازی وفامهر در فیلم تهران من حراج برای او صادر شده است. فیلم تهران من حراج به محدودیت هایی می پردازد که حکومت جمهوری اسلامی بر هنرمندان تحمیل می کند.

XS
SM
MD
LG