لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

نگاهی به روزنامه های جهان: روزنامه نگاران و وکلای ایرانی در زندان


نگاهی به روزنامه های جهان: روزنامه نگاران و وکلای ایرانی در زندان
نگاهی به روزنامه های جهان: روزنامه نگاران و وکلای ایرانی در زندان

در ستون نظرات وال استریت جورنال آمده است دستکم بیست و هشت زندانی سیاسی در ایران روزنامه نگارند، شش فیلمساز و تعداد زیادی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در زندان های ایران به سر می برند. نویسنده مقاله، رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی است که بهار سال ۱۳۸۸ پس از یکصد روز حبس در ایران از زندان اوین آزاد شد؛ وی می نویسد کم نبودند و نیستند افراد بیگناهی که حبس های ناعادلانه و طولانی را در زندان های رژیم جمهوری اسلامی می گذرانند، و امروز نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، و چند وکیل مدافع دیگر زندانیان سیاسی خود در پشت میله های زندان قرار دارند. صابری با اشاره به این که به عنوان شهروند یک کشور خارجی، از حمایت جامعه بین المللی برخوردار بود و تلاش های مقامات جهانی در آزاد شدنش نقش عمده ای داشت، این پرسش را مطرح می کند که دیگر افرادی که بی گناه عمرشان را در زندان های رژیم ایران می گذرانند؛ و در خارج از ایران شناخته شده نیستند تا بتوانند از حمایت جهانی برخوردار شوند تکلیفشان چیست؟

هافینگتن پست می نویسد از زمستان گذشته، با شروع بهار عرب، موازنه استراتژیک خاورمیانه بر هم خورد؛ و برخی از کارشناسان سیاسی را به این فکر واداشت که از برهم خوردن ثبات منطقه ایران بیشترین بهره برداری را خواهد کرد. پیشتر، جنگ های آمریکا در افغانستان و عراق، دو رقیب اصلی ایران یعنی طالبان و صدام حسین از سر راه برداشت. بالارفتن بهای نفت در نتیجه قیام های کشورهای عرب، به نفع ایران شد و تا حدود زیادی اثرات تحریم های جهانی علیه دولت تهران را خنثی کرد. هافینگتن پست می نویسد با این حال، صحنه پرکشمکش سیاست در ایران، سرکوب آشکار جنبش سبز و حمایت از رژیم خونریز بشار اسد، وجهه جمهوری اسلامی را آنقدر خراب کرده است که نمی تواند از خلاء کنونی قدرت در منطقه بهره برداری کند.

و بخش تفسیر سیاسی روزنامه فرانسوی لوموند با طرح این پرسش که فرانسه در برابر ایران چه سیاستی باید اتخاذ کند؟ می نویسد ممکن است تصور شود جمهوری اسلامی ایران کمتر از عربستان سعودی اسلامگراست؛ یا کمتر از پاکستان تروریست پرور است. یا این که در حال حاضر ایران تنها عامل منسجم در ژئوپولیتیک منطقه است و می توان برای حل بحران عراق یا خروج از افغانستان با آن کشور رایزنی کرد، اما پیش از هر رابطه ای با تهران نباید برنامه مشکوک هسته ای و سلطه طلبی های آن کشور در منطقه را از نظر دور بداریم.

XS
SM
MD
LG