لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

نگاهی به روزنامه های جهان: دانشجویان زندانی در ایران


کوهیار گودرزی و دوستانش بهنام گنجی و نهال سحابی که گفته می شود نهم مرداد ماه دستگیر و به زندان اوین منتقل شده اند.
کوهیار گودرزی و دوستانش بهنام گنجی و نهال سحابی که گفته می شود نهم مرداد ماه دستگیر و به زندان اوین منتقل شده اند.

روزنامه گاردین نوشته است وکیل کوهیار گودرزی و خانواده وی دو ماه پس از بازداشت این عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، هنوز خبری از وی ندارند. گفته می شود وی روز نهم مرداد ماه همراه با دو دوستش دستگیر شد؛ تنها گزارش شده است که بهنام گنجی زمانی که در اوین زندانی بود؛ او را دیده بود. کمیته گزارشگران حقوق بشر گزارش های غیررسمی منتشر کرده است از این که کوهیار گودرزی احتمالاً در حبس انفرادی به سر می برد. مادر وی پروین مخترع به اتهام اهانت به رهبر و تبلیغ علیه رژیم جمهوری اسلامی در زندان کرمان است. گاردین می نویسد فعالان حقوق بشر بر دولت قشار آورده اند تا از مکان نگهداری و شرایط جسمانی کوهیار گودرزی خبر بگیرند.

روزنامه یو اس ای تودی از محاکمه امید کوکبی دانشجوی دانشگاه تگزاس در ایران خبر داده و نوشته است دادگاه اتهام او را جاسوسی و دادن اسرار اتمی ایران به آمریکا، و دریافت پول های غیرقانونی عنوان کرده است. سعید خلیلی وکیل کوکبی می گوید او در نخستین جلسه دادگاه اتهامات را رد کرد؛ ولی دادگاه در جلسه بعدی حکم نهایی را صادر خواهد کرد. یو اس ای تودی می نویسد اگر امید کوکبی محکوم شناخته شود، ده سال زندان در انتظارش خواهد بود. کوکبی بیست و نه سال دارد و دانشجوی فیزیک نور در دانشگاه تگزاس است. استادان او می گویند رشته تحصیلی و تحقیقاتش هیچ کاربردی در زمینه اتمی ندارد.

ماهنامه آتلانتیک چاپ بوستون می نویسد شین باوئر و جاش فتال دو کوهنورد آمریکایی که پس از بیست و پنج ماه حبس در ایران، به کشورشان بازگشته اند، می گویند پرونده ما با یک آغاز کاذب شکل گرفت؛ و دوسال طول کشید. در این دوسال تنها دسترسی آنها به دنیای خارج، روزی پانزده دقیقه اخبار تلویزیون ایران بود. الکس فتال، برادر جاش فتال در این دو سال دوره دکترایش را در دانشگاه هاروارد رها کرده بود تا برای آزادسازی جاش فعالیت کند. او و دوستانش کمپینی به راه انداختند به نام "کوهنوردان آمریکایی را آزاد کنید". او می گوید تمام این کارها به لحظه ای که برادرم را در حال پیاده شدن از هواپیما و پا گذاشتن بر خاک آمریکا دیدم می ارزید. تو می گوید "کلامی در بیان احساسم، موقعی که جاش از هواپیما پیاده شد ندارم. مدتها بود این صحنه را در ذهنم مجسم می کردم." آتلانتیک می نویسد اکنون که دو کوهنورد آمریکایی بار دیگر به کانون گرم خانواده و جمع پرمهر دوستان بازگشته اند، سعی می کنند خاطرات دو سال گذشته را پشت سر بگذارند و به زندگی عادی بازگردند.

نشریه اینترنتی میدل ایست آنلاین، که مقر آن در ابوظبی است، از ناآرامی در شرق عربستان سعودی خبر داده است. این نشریه می نویسد درگیری میان ساکنان روستایی در استان شیعه نشین القطیف با مأموران دولتی ۱۴ مجروح برجاگذاشت؛ و مقامات عربستان بلافاصله شورش را تحریک عوامل خارجی خواندند.

و فایننشال تایمز با اشاره به درگیری های روز دوشنبه در القطیف عربستان سعودی می نویسد وزیر کشور سعودی بدون اسم بردن از یک کشور خاص، قدرت های خارجی را به دست داشتن در آشوب ها متهم کرده است؛ و این عبارتی است که ریاض معمولاً در اشاره به ایران به کار می برد. این روزنامه می نویسد هر چند عربستان سعودی تا کنون توانسته است جلوی سرایت بهار عرب به کشور را بگیرد، ادعای مداخله خارجی از احتمال ناآرامی در بزرگترین کشورتولید کننده نفت جهان حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG