لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۳

نگاهی به روزنامه های جهان: نگرانی های تازه اسرائیل و آمریکا در ارتباط با ایران


وال استریت جورنال نوشته است رهبران نظامی جمهوری اسلامی طرح مقامات ارشد دولت آقای اوباما برای برقراری خط ارتباط مستقیم نظامی میان واشنگتن و تهران را رد کرده، و با این کار به نگرانی از احتمال درگیری میان هواپیماهای آمریکایی و ایرانی در منطقه نفت خیز خلیج فارس دامن زده اند. این روزنامه می نویسد به نظر می رسد رد طرح آمریکا از سوی نیروی دریایی و سپاه پاسداران ایران، موقعیت سیاسی محمود احمدی نژاد را هم تضعیف کند. وی در سفر اخیرش به نیویورک به طور ضمنی از این طرح استقبال کرده بود. مقامات ایالات متحده و اروپا بر این باورند که در جنگ قدرت میان رهبر و رئیس جمهوری اسلامی، احمدی نژاد روز به روز بیشتر به حاشیه رانده می شود.

جروزالم پست نوشته است اسرائیل نگران است که مبادا ایران از سیاست ابهام در برنامه اتمی تل آویو تقلید کند. این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع اسرائیل می نویسد ممکن است ایران به روند فعلی غنی سازی اورانیوم ادامه دهد بدون آن که تولید سلاح هسته ای را علنی کند.

درمقاله ای در هاآرتص به نقل از مئیر داگان رئیس پیشین موساد آمده است بمباران تاسیسات اتمی ایران راه حل برخورد با برنامه هسته ای این کشورنیست و راه ها و ابزارهای بهتر و کارآمدتری برای توقف این برنامه وجود دارد. ایران به گفته این مقام اسرائیلی تا دستیابی به بمب اتمی فاصله زیادی دارد و مشکلاتی که هم اکنون پیش روی حکومت ایران قرار دارد از زمان انقلاب ۱۳۵۷ به این سو بی سابقه بوده است

در همین حال، عرب نیوز چاپ جده نوشته است ایالات متحده نسبت به تلاش ایران برای احیای موافقتنامه سال ۲۰۰۹ برای تبادل سوخت هسته ای با غرب مشکوک است. رئیس جمهوری اسلامی در جریان نشست کنفرانس عمومی گفت اگر ایران تضمین هایی دریافت کند که می تواند سوخت هسته ای مورد نیاز برای رآکتور پژوهشی پزشکی را از خارج دریافت کند، تولید اورانیوم با غنای بیست در صد را متوقف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG