لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۵

نگاهی به روزنامه های جهان: مخالفان اصلی استقلال فلسطین


نگاهی به روزنامه های جهان: مخالفان اصلی استقلال فلسطین
نگاهی به روزنامه های جهان: مخالفان اصلی استقلال فلسطین

روزنامه گاردین نوشته است آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از راه حل تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به شدت انتقاد کرده است. گاردین می نویسد رهبر جمهوری اسلامی، در کنفرانسی که روز جمعه به منظور حمایت از فلسطینیان در تهران برگزار شد بار دیگر اسرائیل را "یک غده سرطانی" در منطقه خواند؛ و گفت فلسطینیان نباید درخواست خود را به استقلال براساس مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷محدود کنند؛ چون "تمام این سرزمین متعلق به فلسطینیان است"؛ اما پذیرش مرزها به طور ضمنی شناسایی اسرائیل را هم در بر می گیرد.

هافینگتن پست مقاله ای دارد با عنوان "در مورد ایران حرف را به عمل تبدیل کنید". در مقاله آمده است سعید جلیلی - مذاکره کننده برنامه هسته ای ایران - بار دیگر در نامه ای به خانم کاترین اشتون، مذاکره کننده گروه پنج به علاوه یک، خواستار دور تازه ای از گفتگوها برای حل اختلاف بر سر برنامه هسته ای ایران شده است. اما نامه مقام ایرانی، واکنش های متفاوتی را در میان مقامات غربی برانگیخته است: از شگفتی از این که چرا تهران این زمان را برای گفتگو انتخاب کرده؛ تا تردید در این باره که رژیم بی انعطاف تهران این بار تا چه حد در تصمیم خود برای حل اختلاف با غرب جدی است. این روزنامه می نویسد به جای اتلاف وقت بر سر مذاکراتی که در نهایت ایران در آن حرف های پیشین خود را تکرارحواهد کرد، دولت پرزیدنت اوباما بهتر است دیدگاههایش را در مورد خنثی کردن بحران ایران به سیاست عملی تبدیل کند؛ و حرف را به عمل در آورد.

سن فرانسیسکو کرونیکل نوشته است از شروع اعتراضات مردمی به دولت بشار اسد، ایران نشان داد که رژیم سوریه می تواند روی دوستی تهران حساب کند. با گذشت هفت ماه، و کشته شدن نزدیک به سه هزار نفر در تظاهرات هر روزه مخالفان بشار اسد، بالاخره مقامات تهران به خود آمدند؛ و به اسد پیام می دهند که اگر با مخالفان مذاکره نکند، ممکن است در سراشیبی سقوط بیفتد. به نوشته این روزنامه ایران از عمق رویدادها در سوریه بی خبر نبود اما منافع خود را در حمایت از بشار اسد می دید، و می خواست عمده ترین هم پیمانش در خاورمیانه را تا آخرین لحظه حفظ کند.

XS
SM
MD
LG